Fundusz AgriTech Hub zainwestował 1,5 mln w startup Plantalux

raport analiza wyniki

AgriTech Hub – Fundusz Venture Capital, który wspiera w rozwoju innowacyjne projekty z sektora rolno-spożywczego dokonał inwestycji w spółkę specjalizującą się w nowoczesnym i inteligentnym oświetleniu w technologii LED COB – Plantalux. Spółka otrzymała finansowanie na poziomie 1,5 mln złotych, z możliwością zwiększenia zaangażowania do 3 milionów.

Środki, które zostały pozyskane przez startup zostaną przeznaczone na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych. Posłużą one przygotowaniu autorskiej lampy typu LED COB, bazującej na autorskim źródle światła. Dodatkowo, pieniądze z inwestycji zostaną rozdysponowane na potrzeby prac nad optymalizacją wykorzystania nowego typu oświetlenia dla najbardziej popularnych upraw szklarniowych w kraju.

Pierwsze testy prototypu zostaną przeprowadzone na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy. Zgodnie z planami, nowe lampy mają rozpocząć doświetlanie upraw już jesienią 2019 roku. Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Lampy LED COB Plantalux doskonale wpisują się w dynamiczny rozwój rynku upraw indoorowych i doświetlanych. Według przeprowadzonych przez nas rozmów z właścicielami szklarni, w przeciągu dwóch lat minimum 100 hektarów upraw w Polsce zostanie doposażonych w systemy doświetlania. Przyjęta przez Plantalux ścieżka rozwoju, która zakłada intensywne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami, w połączeniu z obiektywną weryfikacją efektów ze strony instytutów naukowych w tym np. Instytut Hodowli Roślin w Strzelcach oraz technologów upraw referencyjnych obiektów szklarniowych w Polsce, jest tożsama z naszym podejściem do rozwoju innowacyjnych produktów – komentuje Bartosz Podhorodecki, Menadżer Inwestycyjny AgriTech Hub.

Niezmiernie cieszy nas fakt, że eksperci AgriTech Hub docenili innowacyjność oraz potencjał rozwoju naszej marki. Produkty Plantalux pozwolą wzmocnić konkurencyjną pozycję polskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją szklarniową, dzięki wykorzystaniu efektywnych energetycznie lamp. Koszt energii elektrycznej u naszych zachodnich sąsiadów był ograniczeniem dla rozwoju doświetlanych upraw szklarniowych, jednak dzięki naszym lampom, które trzykrotnie zwiększają wydajność energetyczną, arsenał doświetlanych upraw może się istotnie zwiększyć. Jesteśmy zdeterminowani do intensywnej pracy z przyszłymi odbiorcami naszych produktów, aby dostarczyć efekt spełniający ich najwyższe oczekiwania. Dzięki nawiązaniu współpracy z AgriTech Hub uzyskaliśmy kompetentnego partnera, który istotnie wspiera nas w działalności operacyjnej i strategicznej – dodaje Jakub Lachowski, Prezes Plantalux.