Ghelamco atrakcyjne dla inwestorów. Kwota wykupionych obligacji przekroczyła już miliard złotych

0
GPW (7)

Pod koniec września Ghelamco dokona kolejnego wykupu obligacji na kwotę 6,3 mln euro. Dotychczas spółka łącznie wykupiła 16 serii obligacji za ponad miliard złotych. W sierpniu 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny w związku z publicznymi ofertami obligacji w ramach programu VI o łącznej wartości do 400 mln zł. W 2018 roku spółka ustanowiła również program VII kierowany do inwestorów profesjonalnych o łącznej wartości do 400 mln zł.

Jak dotąd Ghelamco Invest wyemitowało 35 serii obligacji na łączną kwotę ponad 1,9 mld zł. Do lipca 2018 roku spółka wykupiła łącznie 16 serii obligacji za kwotę ponad miliarda złotych.

W samym 2018 roku Ghelamco wykupiło obligacje za ponad 222,2 mln zł. Ostatni wykup miał miejsce w lipcu na kwotę blisko 183 mln zł. W tym roku zaplanowano jeszcze jeden – 28 września 2018 r. Kwota wykupu sięgnie w tym przypadku 6,3 mln euro.

Obecnie wartość obligacji wyemitowanych i niewykupionych wynosi 841 mln zł. Po wykupie w dniu 28 sierpnia 2018 roku saldo obligacji osiągnie wartość ok. 814 mln zł, a całkowita kwota obligacji wykupionych w 2018 roku, przy blisko zerowym poziomie nowych emisji, wyniesie 250 mln zł.

– Ghelamco od lat jest wiarygodnym i atrakcyjnym dla inwestorów emitentem. Nasze programy kierujemy zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i profesjonalnych. W lipcu 2018 roku spółka ustanowiła VII program emisji na kwotę 400 mln zł dla inwestorów profesjonalnych. W kilka dni po jego ustanowieniu został zatwierdzony prospekt emisyjny, w oparciu o który będą mogły być oferowane inwestorom indywidualnym obligacje do kwoty 400 mln zł – mówi Jarosław Jukiel, dyrektor finansowy i członek zarządu spółek Ghelamco w Polsce.

W sierpniu tego roku KNF zatwierdziła program na publiczne emisje obligacji
w ramach programu VI wartego do 400 mln zł. Jest to już trzecia oferta skierowana do inwestorów indywidualnych. Obligacje Ghelamco notowane są na rynku Catalyst. Obecnie w obrocie znajduje się 18 serii obligacji. Rentowność papierów Ghelamco wynosiła od 3,9 do 6 proc.

Czytaj również:  Jan Barbasiewicz partnerem w Colliers International

Spółka realizuje obecnie kilka dużych projektów. Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. Budynki Ghelamco bardzo często wybierane są przez globalne instytucje finansowe. I tak, w The Warsaw HUB, jednym
z największych projektów biurowych w Polsce, znajdzie się siedziba brytyjskiego banku Standard Chartered. Natomiast w oddanym właśnie do użytku budynku .big w Krakowie będzie się mieściła polska centrala amerykańskiej firmy State Street, lidera wśród dostawców usług finansowych.

– Zdecydowana większość naszych inwestycji znajduje najemców jeszcze przed ukończeniem budowy. Nasze projekty spełniają wymagania największych światowych graczy, takich jak Samsung, JLL, BNP Paribas Securities Services, State Street czy Standard Chartered – zauważa Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco w Polsce.

Projekty Ghelamco cieszą się także dużym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych. W 2017 roku spółka sprzedała Budynek B, wchodzący w skład kompleksu Warsaw Spire, funduszowi CA Immo. Wartość transakcji wyniosła ponad 100 mln euro. Z kolei 50-proc. udziałowcem wieży Warsaw Spire stał się nowojorski fundusz inwestycyjny Madison International Realty. Obiekt wyceniono na 350 mln euro, co czyni go najdroższym wieżowcem biurowym w Polsce.