GPW tonie pod ciężarem informacji ze spółek, ECB miesza na złotym

0

W czwartek warszawski parkiet ugiął się pod ciężarem złych informacji ze spółek. To jeszcze nie przekreśla szansy na wzrosty we wrześniu, ale znak zapytania został postawiony. Ciekawie też było na rynku walutowym, gdzie pierwsze skrzypce grał ECB.

Spadki zakończyła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Indeks WIG20 spadł o 0,8 proc. do 2491,8 pkt. (pierwsze zamknięcie poniżej 2500 pkt. od 6. sesji), WIG o 0,6 proc. do 64381,9 pkt., mWIG40 wzrósł o śladowe o 0,05 proc. do 4865,6 pkt., a sWIG80 spadł o 0,75 proc. do 15308,5 pkt. W tym ostatnim przypadku indeks przetestował najniższe poziomy od lutego br. To przekreśla szanse na zakończenie trwającego już 5-miesięcy trendu spadkowego i szybki ruch do góry.

Indeks WIG20 był dziś jednym z najgorzej spisujących się indeksów w Europie, gdzie w większości dominowały wzrosty, pomimo drożejącego euro, obaw związanych z huraganem Irma, czekania na wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i pomimo ostrożnego otwarcia na Wall Street. I tak niemiecki DAX wzrósł o 0,7 proc., a francuski CAC40 o 0,3 proc. Żadnym pocieszeniem jest to, że równie słabo co polska giełda zachowywały się parkiety na Węgrzech i w Pradze.

Rynek akcji ugiął się pod naporem złych informacji ze spółek. Fala wyprzedaży przetoczyła się przede wszystkim przez CCC, po tym jak firma poinformowała o podwyższeniu kapitału w drodze emisji 2 mln akcji o wartości 265 zł każda. W efekcie kurs CCC spadł o 5,75 proc. do 272,25 zł.

Przed publikacją wyników za I półrocze br. akcje Enei potaniały o 2,6 proc. do 14,43 zł i zakończyły dzień najniżej od 2. miesięcy.

Akcje Polwaxu, spółki z indeksu sWIG80, zostały przecenione o 13,9 proc. do 12,06 zł, po tym jak spółka poinformowała o spadku w II kwartale zysku o 27 proc. R/R, a przychodów o 17 proc., co i tak było wynikiem gorszym od oczekiwań. Spółka, która jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie, poinformowała ponadto, że ten i przyszły rok będą dla niej trudne.

Czytaj również:  Chwila na wytchnienie

Drugi kolejny dzień mocno wyprzedawane były akcje Kruka (-5,5 proc.), a w ślad za nim również walory GetBack (-3,5 proc.). Impulsem do wyprzedaży stała się informacja, że od 2018 roku znacznie wzrośnie efektywna stopa procentowa, przez co dynamika zysków będzie dużo mniejsza niż obecnie.

Jedną z nielicznych giełdowych perełek był dziś CD Projekt. Walory tego producenta gier poszybowały w górę o 9,75 proc. do 90,01 zł i znalazły się na najwyższych poziomach w historii. Spółka, która w I półroczu zanotowała spadek zysków i przychodów, pochwaliła się bowiem wzrostem rentowności sprzedaży brutto do 85,1 proc. z 76,5 proc. rok wcześniej. Ponadto przekonała ona do siebie inwestorów swoimi planami na przyszłość.

Powrót relatywnej słabości polskiego rynku akcji przypomina sytuację z poprzednich miesięcy, ale jeszcze nie przekreśla szans na kontynuację wzrostów z drugiej połowy sierpnia. Szczególnie, że nastroje na globalnych rynkach akcji nie są złe, hossa na rynku surowcowym po niezbędnej korekcie może być kontynuowana (co będzie pomagać spółkom surowcowym), a kondycja polskiej gospodarki będzie wspierać giełdę.