Grupa ROBYG – wyniki po pierwszym półroczu 2018 r.

0

Grupa ROBYG w pierwszym półroczu 2018 – zgodnie z przyjętym harmonogramem przekazań lokali właścicielom – odnotowała przychody w wysokości 420,14 mln zł – co oznacza wzrost o 95,8% rok do roku. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 35,11 mln zł, czyli o 23,5% więcej wobec H1 2017. Kontraktacja w analizowanym okresie wyniosła 1516 lokali (netto, z uwzględnieniem rezygnacji) i jest na poziomie porównywalnym H1 2017. W pierwszym półroczu 2018 spółka miała w budowie 4675 lokali i rozpoczęła sprzedaż mieszkań w 10 etapach projektów inwestycyjnych. Inwestycje w nowe grunty wyniosły 167 mln zł, co daje potencjał budowy około 3680 lokali.

W pierwszym półroczu 2018 roku Grupa ROBYG pozyskała silnego, stabilnego inwestora strategicznego – Bricks Acquisitions Limited – podmiot z grupy The Goldman Sachs Group Inc. – wspierającego długoterminową wizję i strategię rozwoju Grupy. Tym samym spółka wzmocniła eksperckie zaplecze pomocne w realizacji bieżącej działalności deweloperskiej. Niezależnie od delistingu na GPW w Warszawie, ROBYG nadal jest aktywny na rynku kapitałowym – emitując obligacje i wywiązując się ze wszystkich obowiązków informacyjnych zapewniających transparentność działalności. ROBYG sfinalizował też z sukcesem ofertę publiczną obligacji serii PB o wartości 60 mln zł. Oferta była realizowana w ramach programu emisji obligacji do kwoty 400 mln zł i obecne wykorzystanie programu wynosi 360 mln zł.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej ROBYG SA.
Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej ROBYG SA.

„Celem zarządu jest utrzymanie pozycji w czołówce polskich deweloperów – w pierwszym półroczu wprowadzono do sprzedaży około 2000 lokali w Warszawie i Gdańsku. Grupa uruchamia kolejne inwestycje oraz prowadzi poszukiwania terenów pod nowe projekty – przede wszystkim umożliwiające budowę funkcjonalnych kompleksów mieszkaniowych w dobrze skomunikowanych częściach miasta. W Warszawie w pierwszym półroczu ROBYG rozpoczął inwestycje w nowych dzielnicach: WłochyPraga, trzy nowe projekty są również rozpoczynane w Gdańsku” – wskazał Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej ROBYG SA.

ROBYG prowadzi w Warszawie inwestycje w dzielnicach: Wilanów, Bemowo, Wola, Mokotów, Ursus, bliski Tarchomin, Włochy i Praga, a wkrótce planuje uruchomienie kolejnych projektów. W Gdańsku spółka posiada inwestycje w dzielnicach: Jasień, Letnica, Piecki-Migowo, Wrzeszcz oraz Śródmieście.

Czytaj również:  Ponad 70 proc. Polaków jest zadowolonych z działań władz lokalnych. Firmy powinny brać z tego przykład do budowania społecznego kapitału

„Rok 2018 jest dla Grupy ROBYG się równie pracowity, co rekordowy 2017. Ostatnie dane GUS do sierpnia 2018 roku wskazują, że popyt na mieszkania nie słabnie – o ponad 7% wzrosła liczba rozpoczętych budów. Znajduje to odzwierciedlenie w danych Grupy ROBYGZe względu na wysoką kontraktację w poprzednich kwartałach, przychody Grupy na kolejne lata są zabezpieczone i spółka liczy na to, że osiągane wyniki – wraz ze zwalnianiem decyzji administracyjnych – z kwartału na kwartał będą coraz wyższe  dodał Oscar Kazanelson.

Kluczowe dane Grupy ROBYG:

  • Kontraktacja w 2017: 3 471 lokali – wzrost o 17% w stosunku do 2016 roku
  • Kontraktacja w 2016 roku: 2 957 lokali – wzrost o 27% w stosunku do 2015 roku
  • Liczba lokali uznanych w przychodach w 2017 roku: ponad 2 100
  • Liczba lokali uznanych w przychodach w 2016 roku: ponad 2 800