Gruzja coraz wyżej w rankingu Doing Business

0

W 2018 roku Gruzja awansowała w rankingu Doing Business z 16 na 9 miejsce według wskaźnika łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. To ogromny i zasłużony sukces. Działania rządu gruzińskiego – harmonizacja przepisów, coraz więcej inicjatyw gospodarczych dla zagranicznych inwestorów, które są coraz bardziej rozwijane – przyczyniają się do poprawy oceny państwa. Od czasu przejęcia władzy przez Micheila Saakaszwilego na arenie politycznej i w administracji publicznej rozpoczęła się ogromna zmiana.

– W ciągu ostatnich 14 lat w Gruzji nastąpił duży postęp. W 2003 roku znajdowała się na 126 pozycji w rankingu – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Rutowicz, wiceprezes Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – Znaczący wzrost obserwowaliśmy od 2008 roku. Sukces odniesiono w walce z korupcją. Pierwszym elementem był wydział drogowy policji, najbardziej skorumpowany w 2003 i 2004 roku. Drastyczna strategia odcięcia się od przeszłości wymagała całkowitego rozwiązania departamentu. Część policji przeniesiono do innych jednostek, niektórym postawiono zarzuty lub zostali zwolnieni. Sprawa ta była w tamtym czasie głośno komentowana w mediach. Wcześniejsze publiczne przyzwolenie na wręczanie łapówek zostało całkowicie wyeliminowane dzięki wysokim karom ze strony administracji publicznej. To zasługa gruntownych reform sądowniczych. Symbolem zmiany transparentności są przeszklone posterunki policji. Mają one podkreślać, że policjant jest dla obywateli i mogą oni skorzystać z jego pomocy. Zmiana systemu policyjnego związanego z korupcją widoczna jest w relacjach funkcjonariuszy z obywatelami i turystami, co stanowi świadectwo dla inwestorów zagranicznych – podsumował Rutowicz.

Czytaj również:  Tegoroczny sylwester będzie raczej oszczędny. Na huczne imprezy i wyjazdy decyduje się niewielu Polaków