“Hossa wszystkiego” trwa

inwestycje giełda pieniądze

Akcje ustanowiły nowe rekordy i są odporne na rosnącą inflację. Jest to efekt bardzo dobrych fundamentów, firmy przedstawiły bowiem bardzo dobre wyniki, zwykle powyżej przewidywań. Wciąż niskie są rentowności obligacji wspierające wysokie wyceny. Po ostatnich rekordach S&P500 jego wyniki są na plusie zarówno dla 1, 3 i 12-miesięcznych inwestycji w indeks. Kluczowym wsparciem są tegoroczne możliwości rynku. To nie tylko zjawisko amerykańskie, ale globalne i kluczowa zmiana w stosunku roku 2020 roku w którym największe wzrosty dotyczyły spółek technologicznych. Odzwierciedla to szerokie odbicie PKB, które będzie postępować. Powinno to znaleźć odbicie w wynikach spółek za kolejne kwartały, z różnych branż i krajów.

IM SZERZEJ TYM LEPIEJ: Indeksy szerokie takie jak: S&P 500, europejski Stoxx 600 i MSCI Japan osiągnęły w tym roku lepsze wyniki niż ich bardziej znane węższe odpowiedniki (np. DJ30). Na załączonym wykresie widać kiedy lepiej radził sobie szeroki rynek (szeroko), a kiedy tylko wybrane selektywne branże (wąsko). Obecne wzrosty są bliższe normalnej sytuacji na rynku, a wzrost ma charakter zrównoważony, w przeciwieństwie do wzrostów spółek technologicznych (zwykle o największej kapitalizacji) w 2020 roku. Warto zauważyć, że 10 największych spółek stanowi 29 proc. w kapitalizacji S&P 500 (SPY), 22 proc. MSCI Japan (EWJ), oraz 18 proc. europejskiego indeksu Stoxx600.

KTO JEST ZWYCIĘZCĄ? W tym roku najlepsze wyniki osiągnęły następujące branże: energia, banki i nieruchomości. Sektor technologiczny również wypada dobrze, ale w mniejszym stopniu niż w zeszłym roku. Spółki związane z otwarciem gospodarki przebijają te, które były związane z pracą zdalną. Także małe spółki (small cap) osiągnęły lepsze wyniki. 75% spółek z głównych światowych rynków akcji odnotowało w ostatnim miesiącu poprawę prognoz dotyczących zysków, w tym, aż 95% przemysłu amerykańskiego.

hossa wszystkiego

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro