Implant żebra wydrukowany na urządzeniu polskiej firmy 3DGence wszczepiony pacjentowi w Bułgarii

Wydrukowany model żebra na drukarce 3DGence

W klinice w Sofii kardiochirurdzy wszczepili pacjentowi wykonany w technologii druku 3D implant żebra. To pierwszy taki przypadek w Bułgarii i jeden z pierwszych na całym świecie. Implant został wydrukowany na urządzeniu wyprodukowanym przez polską firmę 3DGence.

Wydrukowany model żebra na drukarce 3DGenceChirurdzy z Tokuda Hospital zastosowali nowatorską metodę zastąpienia zmienionych nowotworowo kości w leczeniu 35-letniego pacjenta. Mężczyzna cierpiał na postępującą deformację w okolicy piątego prawego żebra, której towarzyszył obrzęk i ból. Badania wykazały, że najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie usunięcie kości i zastąpienie jej implantem. Lekarze zdecydowali się na druk 3D, ponieważ technologia ta gwarantuje idealne odwzorowanie kształtu oryginalnego żebra, i to tak pod względem jego grubości, jak i wygięcia. Implant został wykonany z elastycznego i wytrzymałego nylonu, certyfikowanego przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków).

Praca nad implantem żebra rozpoczęła się od wstępnej wizualizacji 3D. Zespół diagnostyki obrazowej przygotował model cyfrowy tego elementu i następnie plik przeznaczony do druku trójwymiarowego. Sam implant został wydrukowany przez firmę 3Dbgprint na drukarce zaprojektowanej i wyprodukowanej przez polską spółkę 3DGence.
– Nasze drukarki 3D zapewniają wysoką precyzję wydruku, co okazało się kluczowe w tym konkretnym przypadku medycznym. Indywidualnie zaprojektowany model żebra i jego wierne odwzorowanie w druku pozwoliły na bardzo dokładną implementację elementu w miejscu usuniętej kości – tłumaczy Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu w firmie 3DGence.

Przed implementacją model został odpowiednio wysterylizowany w tlenku etylenu. Poddano go też wyjaławianiu za pomocą promieniowania gamma oraz pary o temperaturze 140 stopni. Po operacji pacjent czuje się dobrze, a lekarze już planują kolejne projekty z wykorzystaniem implantów wydrukowanych w technologii 3D. Tym razem zamierzają stworzyć implant 3 żeber wraz z mostkiem.

– To nowa era w rekonstrukcji ścian klatki piersiowej u pacjentów z guzami wymagającymi cięcia struktur kostnych. Użyty materiał okazał się kompatybilny z tkankami, a dokładność reprodukcji pozwala na duże resekcje i zastępowanie usuniętych kości za pomocą indywidualnie zaprojektowanych implantów – podkreśla prof. Minchev z kliniki w Sofii.