Inwestorzy wciąż wybierają Polskę – podsumowanie i perspektywy rynku inwestycyjnego

1
Przemysław Felicki, Dyrektor, Rynki Kapitałowe, CBRE
Przemysław Felicki, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, CBRE

Rok 2016 był rekordowy i miał najlepsze wyniki transakcyjne od czasu kryzysu finansowego w 2009r. Z całkowitym wolumenem inwestycji na poziomie ponad 4,5 miliardów euro, Polska utrzymuje pozycję zdecydowanego lidera w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Aktywność na rynku inwestycyjnym została zdominowana przez kilka dużych transakcji, dotyczących zarówno pojedynczych obiektów jak i całych portfolio nieruchomości. Wolumen transakcji w przygotowaniu pozwala przypuszczać, iż wyniki w 2017 osiągną podobny poziom do tych z 2015 czy 2016 roku.

Polska pozostaje wyraźnym liderem rynku inwestycyjnego w regionie CEEZ najnowszego raportu “Poland Investment Market View 2016” przygotowanego przez CBRE wynika, że w 4 kwartale 2016 wartość inwestycji została uzależniona przede wszystkim od 6 transakcji inwestycyjnych na warszawskim rynku biurowym, które stanowiły 15% całkowitej aktywności inwestorów w Polsce. Największą transakcją roku była jednakże pojedyncza transakcja korporacyjna firmy Redefine, która przejęła udziały w portfolio Echo Investment.

43% udziału w rynku inwestycyjnym w 2016 roku należało do sektora handlowego (1,9 miliarda euro), za nim uplasował się sektor biurowy, który z wynikiem na poziomie 1,8 miliarda euro zyskał 40% udziału w rynku. Najmniej transakcji dotyczyło obiektów magazynowych, łączna wartość transakcji odnotowana w tym sektorze wyniosła 0,8 miliarda euro. Za inwestycje odpowiedzialny był w około 97% kapitał zagraniczny, przede wszystkim z RPA, następnie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

„Pokaźny wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 2016 roku pokazuje, iż Polska pozostaje pożądaną lokalizacją wśród zagranicznych inwestorów, pomimo niepewnej sytuacji politycznej oraz dużej liczby planowanych projektów na rynku biurowym oraz magazynowym. Silne podstawy gospodarcze pomogły Polsce podtrzymać dalszy rozwój, który znalazł swoje odzwierciedlenie w rekordowym popycie netto w obydwu sektorach skutkującym wynajęciem praktycznie całej dostępnej powierzchni. Wynik 4,5 miliardów euro to rekord od czasu wielkiego kryzysu finansowego, a zainteresowaniem inwestorów cieszą się wszystkie sektory z dominującymi biurowym oraz handlowym.” skomentował Sean Doyle, Head of Investment Properties, CBRE

Czytaj również:  Polska gospodarka zwalnia, jednak złoty zyskuje

Przemysław Felicki Investment Properties Director CBRE, dodaje:

„Spodziewamy się, iż dobra sytuacja na polskim rynku inwestycyjnym utrzyma się w 2017 roku  i będzie głównie stymulowana poprzez konkurencyjność polskiego rynku w stosunku do rynków bardziej rozwiniętych; relatywnie wysokie stopy zwrotu oraz dostępność wysokiej jakości projektów inwestycyjnych. Oprócz kapitału zagranicznego zauważalny jest wzrost zainteresowania ze strony funduszy z regionu CEE, które planują wejść na polski rynek.”

Stopy kapitalizacji utrzymują tendencję zniżkową w praktycznie wszystkich sektorach. Dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są obecnie szacowane na poziomie 5,3%, podczas gdy w miastach regionalnych są wyceniane na poziomie 6,25%.