Inwestycje w nieruchomości. W co warto inwestować w 2017 r.?

4

Przedsiębiorcy inwestują głównie w nieruchomości, które będą związane z prowadzoną przez nich działalnością lub pod wynajem, zgodnie z zapotrzebowaniem na lokalnym rynku. Rzadziej decydują się na zakup lokalu z myślą o podniesieniu jego wartości i szybkiej odsprzedaży, chyba że jest to jeden z profili działalności firmy. Jakie inwestycje mogą być najbardziej opłacalne dla przedsiębiorców w perspektywie kolejnych miesięcy?

Inwestycje są konieczne, jeśli chcemy sukcesywnie rozwijać nasz biznes. Ich nakład wynika głównie z profilu prowadzonej działalności. Z uwagi na dynamiczne zmiany w potrzebach finansowych przedsiębiorstw, nadwyżki budżetowe są, w pierwszej kolejności, lokowane w instrumenty zapewniające większą płynność, takie jak krótkoterminowe lokaty, obligacje czy fundusze. O inwestowaniu dla przedsiębiorców opowiada Agata Stradomska z RE/MAX Polska.

Inwestycje w nieruchomości

W perspektywie długoterminowej, część przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w nieruchomości. Z jednej strony mogą one zapewnić redukcję kosztów bieżących (alternatywa dla wynajmu np. siedziby firmy) lub regularny przychód (zakup pod wynajem), a z drugiej – mogą w przyszłości wygenerować zysk przy sprzedaży. Inwestycje w nieruchomości wymagają zaangażowania znacznego kapitału, dlatego przedsiębiorcy przy ich zakupie często korzystają z finansowania zewnętrznego, np. z kredytów bankowych. Dzięki temu stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału własnego jest wyższa, a koszty pozyskania finansowania są częścią kosztów prowadzonej działalności, co jest korzystne ze względów podatkowych.

W przypadku inwestowania w nieruchomości na własne cele – takie jak siedziba firmy, miejsce prowadzenia usług, czy zakład produkcyjny – główną rolę wiodą potrzeby przedsiębiorcy związane z powierzchnią, lokalizacją i funkcjonalnością oraz rachunek ekonomiczny (z którego musi wynikać opłacalność zakupu danej nieruchomości w porównaniu z jej wynajmem).

Decyzja o zakupie nieruchomości na wynajem wynika przede wszystkim z lokalnego zapotrzebowania na rynku. Patrząc na obecną koniunkturę, najbardziej uniwersalne są inwestycje w lokale użytkowe hale i magazyny, mieszkania na wynajem czy apartamenty wakacyjne.

Lokale usługowe, biurowe, gastronomiczne

Korzystne inwestycje w tym obszarze wymagają znajomości lokalnego rynku i potrzeb najemców, dlatego konkretne decyzje powinny być poprzedzone wnikliwą analizą. Im bardziej stabilny, długofalowy najemca, którego możemy pozyskać, tym zakup jest bardziej opłacalny. Im bardziej uniwersalny w przeznaczeniu lokal, tym mniej jesteśmy zależni od koniunktury w konkretnym sektorze. Można też nabyć już wynajętą nieruchomość z atrakcyjną umową najmu – w tym wypadku oszczędza się czas przeznaczony na poszukiwanie najemcy, a lokal przynosi profity od razu.

Czytaj również:  Polscy inwestorzy gotowi na decyzję EBC (komentarz obligacyjny UI TFI)

Hale, magazyny

Tego typu inwestycje wymagają posiadania atrakcyjnie zlokalizowanego gruntu, na przedmieściach lub w pobliżu dużych miast i węzłów komunikacyjnych. Z uwagi na specyfikę zastosowań, wymagającą od nabywcy dostosowania obiektu do profilu jego działalności, zazwyczaj budowane są one pod potrzeby konkretnego kontrahenta.

Mieszkania na wynajem

 • Aneta

  Od mieszkania na wynajem zdecydowanie lepiej ulokować w nieruchomości wakacyjne, zarabiają na wynajmie turystycznym. W miastach pojawi się nadpodaż mieszkań na wynajem i wtedy właściciele będą się przedzierać ceną. Ja regularnie kupuje mieszkania nad morzem i w górach z aparthotele.com.

 • emil

  U nas w PL bardzo bardzo mocno rozwija się turystyka. polacy lubią wyjazdy weekendowe, dlatego moim zdaniem najlepiej inwestować w jakościowe miejscówki na takie wypady, apartamenty, mieszkania w fajnych miejscach sprawdzą się idealnie. ja celuję obecnie w bałtyk, bo przez te terrorystyczne ataki za granicą widzę, że coraz więcej osób woli bezpieczne wakacje nad naszym morzem. mam już kilka apartamentów w róznych częściach przy wybrzeżu, mieszkanie po babci w Ustce, wszystko pod wynajem. obłożenie zwłaszcza od kwietnia do października jest nieustanne. teraz przymierzam się do zakupu apartamentu w Rowach, bo to naprawdę piękna miejscowość, jedna z chętniej odwiedzanych przez turystów, a na pewno spokojniejsza niż sąsiednie Ustka czyŁeba.

 • Natalia Walczewska

  Zainteresowanie apartamentami pod wynajem jest coraz większy. Dlaczego… proste! Bo to się opłaca. Kupując apartament na osiedlu Lubicz w Rowach zastanwiałam się pod względem czy to się uda. Udało się! Apartament przygotowany i urządzony pod turystów. Blisko do Ustki, a jeszcze bliżej na plaże dlatego wybierają moje mieszkanko na okres wakacyjny!

 • Bogdan Misztal

  Ja nie na cele turystyczne patrzę, ale podobnie, bo na rozrywkę stawiam. Mieszkanie w Katowicach, turystycznie lokalizacja do niczego, ale liczne wydarzenia kulturalne i sportowe sprawiają, że w mieście ciągle pojawiają się przyjezdni. Ale dojście do tego, jak i gdzie najlepiej prowadzic inwestycję, wymagało trochę nauki, głownie przez działalność w stowarzyszeniu Mieszkanicznik. Niezwykle cenne doświadczenia, które zbieram do dziś.