Izba Gmin znów głosuje. Obietnice wyborcze

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Brytyjski parlament podjął próbę rozwiązania problemu kształtu Brexitu. Szansa nie jest zbyt duża, ale dzisiejszy pakiet głosowań powinien nas trochę przybliżyć do celu. Znamy źródło finansowania polskich obietnic wyborczych.

Kolejna seria głosowań w Izbie Gmin

W poniedziałek podjęto decyzję, że dzisiaj na zakończenie sesji odbędzie się seria głosowań mająca na celu ustalić jakiego kształtu Brexitu oczekują członkowie Izby. Przegłosowane warianty co ciekawe będą tylko polityczna instrukcją dla rządu nie będą miały mocy prawnej. Niepokojące jest, że głosowanie w sprawie ustalenia tych głosowań rząd Theresy May przegrał po złamaniu dyscypliny partyjnej przez 30 członków Partii Konserwatywnej. Wielka Brytania ma czas do piątku na uzgodnienie warunków opuszczenia UE do 22 maja. Jeżeli to się nie odbędzie 12 kwietnia musi wyjść bez dodatkowych warunków lub poprosić o dodatkowy czas. Analitycy są niemal zgodni, że wariant z dodatkowym czasem jest obecnie najbardziej prawdopodobny.

Znamy źródło realizacji obietnic wyborczych

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że nowe obietnice wyborcze nie naruszają reguły wydatkowej. Środki na nie pochodzić będą z uszczelnienia i usprawnienia systemu podatkowego. O ile wiemy czym jest uszczelnienie nie znamy jeszcze szczegółów usprawnienia. Zdaniem części analityków może chodzić o pomysł zniesienia limitu maksymalnej składki ZUS. Nie jest to jednak wystarczający ruch by pokryć owe wydatki. Z wypowiedzi Minister Finansów wynika z kolei, że deficyt może przejściowo wzrosnąć, ale nie powinien przekroczyć wymaganych przez Unię 3% i procedura nadmiernego deficytu nam nie grozi.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:30 – USA – pozwolenia na budowę domów,
  • 14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 15:00 – USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe i uruchamia nowy program skupu obligacji