Jak podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wpłynie na rynek?

0

Podwyżki stóp procentowych przez najważniejszy bank centralny na świecie są zapewne kwestią kluczową dla globalnego rynku kapitałowego. W szczególności dla rynku walutowego, akcji czy też obligacji. W bieżącej analizie zaprezentujemy spojrzenie, jak ewentualna podwyżka stóp procentowych wpłynie na rynek i pewne sugestie, jak możemy wykorzystać dany fakt.

Przez ostatnie 7 lat, banki centralne na całym świecie obniżały stopy procentowe, które były wsparciem dla obecnego ożywienia gospodarczego. Najbardziej rozpoznawalne indeksy giełdowe (np. #DJI) znalazły się na swoich historycznych szczytach, dlatego też inwestorzy obawiają się dalszego zaciskania pasa.

Spotkanie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na 15 marca o godzinie 19.00. Wtedy poznamy najnowszy koszt pieniądza, dlatego jest to data, którą każdy powinien zapamiętać. W tym czasie na rynku kapitałowym pojawi się sporo okazji, a także podwyższone ryzyko straty kapitału. Z tej okazji nasi eksperci przygotowali specjalny webinar poświęcony podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Zarys obecnej sytuacji

Po latach wolniejszego wzrostu gospodarczego Rezerwa Federalna (FED) miała dobry powód, aby przekładać podwyżki stóp procentowych w czasie. Aczkolwiek ten okres jest już za nami i po raz kolejny FED może zacząć ograniczać ekspansję kredytową. Cała Wall Street czekała na moment szybszych podwyżek stóp procentowych. Podwyżka stóp procentowych nie oddziałuje jedynie na Dolara amerykańskiego oraz gospodarkę Stanów Zjednoczonych. W ramach przypomnienia USD jest najważniejszą walutą świata, większość handlu międzynarodowego odbywa się z udziałem Dolara amerykańskiego. Stany Zjednoczone są także najważniejszą gospodarką na świecie. Właśnie z tego powodu świat patrzy na FED, który podwyższa stopy procentowe, co odbije się na pozostałych gospodarkach.

FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku, który określa politykę FED) w najbliższą środę wyda oświadczenie, po którym odbędzie się konferencja z udziałem Szefa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Konferencje oraz oświadczenia FOMC są podstawowymi sposobami kontaktu władz monetarnych z rynkiem, w komunikacie otrzymujemy wiadomości o oczekiwaniach co do inflacji, wzrostu gospodarczego, a także projekcji stóp procentowych.

Dlaczego 15 marzec jest o wiele ważniejszy niż inne posiedzenia?

Prawdopodobieństwo dalszej rozpusty fiskalnej Stanów Zjednoczonych oraz rosnąca inflacja zmusiła inwestorów oraz Traderów do zmodyfikowania swojej prognozy co do przyszłych stóp procentowych. Dla przykładu, w 2015 oraz 2016 roku stopy procentowe zostały podwyższone jedynie raz, natomiast przy przyspieszeniu gospodarki amerykańskiej inwestorzy zdali sobie sprawę, że podwyżki przyjdą szybciej niż zakładali.

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewałby, że Rezerwa Federalna faktycznie podniesie stopy procentowe jak planowała wcześniej. Obecnie wszyscy zmienili swoje nastawienie i dają wiarę temu, że władze monetarne mogą dokonać w 2017 roku trzech podwyżek stop procentowych (marzec, czerwień oraz wrzesień). Na 2018 rok również zaplanowano 3 podwyżki. Taki rozwój wydarzeń ma wpływ na pozycjonowanie się Traderów. Dla przykładu, wyższe oczekiwania, co do przyszłych podwyżek stóp procentowych doprowadziło do umocnienia Dolara amerykańskiego względem innych walut, a w szczególności do słabego Euro.

Obecna perspektywa podwyżki stóp procentowych jest o „wiele bardziej uzasadniona niż w grudniu”, sam William Dudley, wpływowy szef Rezerwy Federalnej wyraził się w powyższy sposób. Właśnie z tego powodu w ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować spore umocnienie Dolara amerykańskiego.

Co więcej, Rezerwa Federalna dała do zrozumienia, że jest w stanie podwyższyć koszt pieniądza i to w równomiernych odstępach. Pomimo tego rynek obligacji oraz akcji wydaje się być niewzruszony. Bez płaczu, bez paniki, rynek przekonał się, że wyższe stopy procentowe nie zakończą rynku byka od tak. Niemniej jednak, może być to tylko cisza przed burzą.

Czytaj również:  Prognoza długoterminowa kursu złotego do dolara i euro

Pomysł na Trade podczas FED-u

Środa jest dniem, który należy obserwować. W ten dzień zostaną opublikowane dalsze zamierzenia Rezerwy Federalnej. Władze monetarne mogą podkreślić swoje przekonanie co do przyszłości przez:

1. Wyrażenie się w bardzo pozytywny sposób na temat ostatnich danych makroekonomicznych np: zatrudnienie w sektorze pozarolniczym jest na bardzo dobrym poziomie, jesteśmy blisko stopy bezrobocia naturalnego, zaufanie konsumentów rośnie, zyski firm znajdują się w trendzie wzrostowym. Ponadto przekonanie rynku, że Rezerwa Federalna zamierza w dalszym ciągu podnosić stopy procentowe w 2017 roku powinno pozytywnie przełożyć się na indeks dolara. Jeżeli do tego dojdzie, to rynek może zareagować w następujący sposób:

  • Indeks dolara znajdzie się w jeszcze silniejszym trendzie wzrostowym,
  • EURUSD może spaść poniżej poziomu wsparcia 1.05,
  • USDJPY powinien przełamać poziom oporu 115,
  • Główne indeksy, jak S&P 500 powinny być wyprzedawane, ponieważ wyższe stopy procentowe w długim terminie przełożą się na niższe zyski firm,
  • Surowce, jak złoto oraz srebro mogą znaleźć się pod presją sprzedających.

2. Jeżeli FED podwyższy stopy procentowe, ale nie będzie sygnalizować bardziej agresywnych podwyżek kosztu pieniądza, przestanie być jastrzębi, a bardziej gołębi, następstwem tego będzie wyprzedaż dolara amerykańskiego. Ponadto, gdyby stopy procentowe w ogóle nie zostały podniesione, byłoby to jednoznaczne z bardzo dużą wyprzedażą dolara amerykańskiego. Należy pamiętać, że wybory we Francji także stanowią pewne ryzyko, które Rezerwa Federalna może traktować bardzo poważnie (przecież każdy z nas pamięta Brexit). Inwestorzy denerwują się możliwością wygrania wyborów przez Marine Le Pen. Poniżej zostały przedstawione wykresy oraz strefy wsparcia/oporu, w których kurs na środowym posiedzeniu może się poruszać.

EURUSD weekly

Źródło: MetaTrader 4 WebTrader, web.admiralmarkets.com

USDJPY weekly

Źródło: MetaTrader 4 WebTrader, web.admiralmarkets.com

Aktualne prawdopodobieństwo podwyżki stop procentowych wynosi 100%, niemniej jednak na rynku nie możemy być niczego pewni.

Podsumowanie

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się do opublikowania komunikatu ze strony FOMC.

1.Jeżeli FED jest bardziej jastrzębi (wiąże się to z szybszymi podwyżkami stóp procentowych), to możemy rozważyć następny scenariusz:

  • Krótkoterminowo grać na wybicie dolara amerykańskiego, np. na EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD,
  • Traderzy długoterminowi mogą czerpać zyski z rosnących indeksów, na samym początku przyjdzie korekta, po czym wrócimy do trendu wzrostowego.

2. Jeżeli FED nie zasygnalizuje bardziej agresywnej polityki oraz wyrazi bardziej gołębie poglądy, to zobaczymy sytuacje odwrotną:

  • Daytraderzy mogą grać na osłabienie Dolara amerykańskiego,
  • Długoterminowi traderzy mogą wykorzystać krótkoterminowe osłabienie Dolara do zakupów po lepszej cenie.

Powyższe komentarze i analizy zostały przygotowane przez Departament Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce wyłącznie w celach informacyjnych. Prezentują ona subiektywne zdanie autora, a sporządzone zostały w dobrej wierze i z należytą starannością. Niniejsze komentarze nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie transakcje zawarte w oparciu o informacje zawarte w tym materiale analitycznym. Należy mieć na uwadze, iż transakcje na instrumentach finansowych obarczone są ryzykiem, a poniesione straty mogą przekraczać zaangażowany kapitał początkowy.