Jak podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wpłynie na rynek?

0

Podwyżki stóp procentowych przez najważniejszy bank centralny na świecie są zapewne kwestią kluczową dla globalnego rynku kapitałowego. W szczególności dla rynku walutowego, akcji czy też obligacji. W bieżącej analizie zaprezentujemy spojrzenie, jak ewentualna podwyżka stóp procentowych wpłynie na rynek i pewne sugestie, jak możemy wykorzystać dany fakt.

Przez ostatnie 7 lat, banki centralne na całym świecie obniżały stopy procentowe, które były wsparciem dla obecnego ożywienia gospodarczego. Najbardziej rozpoznawalne indeksy giełdowe (np. #DJI) znalazły się na swoich historycznych szczytach, dlatego też inwestorzy obawiają się dalszego zaciskania pasa.

Spotkanie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na 15 marca o godzinie 19.00. Wtedy poznamy najnowszy koszt pieniądza, dlatego jest to data, którą każdy powinien zapamiętać. W tym czasie na rynku kapitałowym pojawi się sporo okazji, a także podwyższone ryzyko straty kapitału. Z tej okazji nasi eksperci przygotowali specjalny webinar poświęcony podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Zarys obecnej sytuacji

Po latach wolniejszego wzrostu gospodarczego Rezerwa Federalna (FED) miała dobry powód, aby przekładać podwyżki stóp procentowych w czasie. Aczkolwiek ten okres jest już za nami i po raz kolejny FED może zacząć ograniczać ekspansję kredytową. Cała Wall Street czekała na moment szybszych podwyżek stóp procentowych. Podwyżka stóp procentowych nie oddziałuje jedynie na Dolara amerykańskiego oraz gospodarkę Stanów Zjednoczonych. W ramach przypomnienia USD jest najważniejszą walutą świata, większość handlu międzynarodowego odbywa się z udziałem Dolara amerykańskiego. Stany Zjednoczone są także najważniejszą gospodarką na świecie. Właśnie z tego powodu świat patrzy na FED, który podwyższa stopy procentowe, co odbije się na pozostałych gospodarkach.

FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku, który określa politykę FED) w najbliższą środę wyda oświadczenie, po którym odbędzie się konferencja z udziałem Szefa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Konferencje oraz oświadczenia FOMC są podstawowymi sposobami kontaktu władz monetarnych z rynkiem, w komunikacie otrzymujemy wiadomości o oczekiwaniach co do inflacji, wzrostu gospodarczego, a także projekcji stóp procentowych.

Czytaj również:  W oczekiwaniu na wystąpienie Powella

Dlaczego 15 marzec jest o wiele ważniejszy niż inne posiedzenia?

Prawdopodobieństwo dalszej rozpusty fiskalnej Stanów Zjednoczonych oraz rosnąca inflacja zmusiła inwestorów oraz Traderów do zmodyfikowania swojej prognozy co do przyszłych stóp procentowych. Dla przykładu, w 2015 oraz 2016 roku stopy procentowe zostały podwyższone jedynie raz, natomiast przy przyspieszeniu gospodarki amerykańskiej inwestorzy zdali sobie sprawę, że podwyżki przyjdą szybciej niż zakładali.

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewałby, że Rezerwa Federalna faktycznie podniesie stopy procentowe jak planowała wcześniej. Obecnie wszyscy zmienili swoje nastawienie i dają wiarę temu, że władze monetarne mogą dokonać w 2017 roku trzech podwyżek stop procentowych (marzec, czerwień oraz wrzesień). Na 2018 rok również zaplanowano 3 podwyżki. Taki rozwój wydarzeń ma wpływ na pozycjonowanie się Traderów. Dla przykładu, wyższe oczekiwania, co do przyszłych podwyżek stóp procentowych doprowadziło do umocnienia Dolara amerykańskiego względem innych walut, a w szczególności do słabego Euro.