Jak rozliczyć PIT 37?

PIT 37

Jak rozliczyć PIT 37? Kto właściwie powinien składać deklarację PIT 37? Do kiedy w ogóle należy ją złożyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w niniejszym artykule.

Kto ma obowiązek składania deklaracji PIT 37? Kiedy można rozliczyć deklarację PIT 37 wspólnie z małżonkiem? Do kiedy właściwie należy wysłać formularz? Jak w prosty i szybki sposób rozliczyć PIT 37? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie – zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.

Kto ma obowiązek złożenia deklaracji PIT 37?

PIT 37 to aktualnie najpopularniejsza deklaracja podatkowa. Składa się ją w standardowych przypadkach, a mianowicie, kiedy pracownik, emeryt, zleceniobiorca czy rencista rozliczają jedyne źródło rocznych przychodów. Deklaracja PIT-37 dotyczy tylko i wyłącznie tych przychodów, które są opodatkowane według skali podatkowej – 17% oraz 32%.

Zatem na druku PIT-37 rozliczają się przede wszystkim Ci podatnicy, którzy są zatrudniani na umowę o pracę czy umowy cywilnoprawne i otrzymują PIT-11. Jeśli natomiast nie rozliczasz się za pośrednictwem płatnika lub masz przychody z kilku źródeł, przy czym część z nich jest bez pośrednictwa wspomnianego płatnika, prawdopodobnie powinieneś złożyć deklarację PIT-36.

Jak rozliczyć PIT 37?

Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT 37 w łatwy i szybki sposób? Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji przez Internet. Tak zwany PIT online możesz przesłać do swojego urzędu za pomocą odpowiedniego programu PIT. Program e-PIT pozwala na szybkie i proste wypełnienie deklaracji oraz przesłania jej ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami: PIT/O, PIT/D, PIT-2K, a także ZAP-3. Dzięki programom tego rodzaju nie musisz nawet znać się na podatkach! Otrzymujesz dostęp do kreatora, a program sam podpowie Ci, który formularz powinieneś wybrać i wypełnić. Poinformuje Cię również, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby uzupełnić deklarację poprawnie.

Program e-PIT pozwala także na bezproblemowe wczytanie przygotowanego PIT-37 z portalu podatki.gov.pl. Dzięki temu nie musisz ręcznie przepisywać informacji z PIT-11. Po wczytaniu się danych sprawdź je, a także uzupełnij dodatkowe pola – szczególnie te, które dotyczą ulg i odliczeń. Tak rozliczony PIT 37 możesz przesłać do swojego urzędu. W ciągu 45 dni powinieneś otrzymać swój zwrot.

Szybkie i bezpieczne wypełnienie PIT-37 jest możliwe również na urządzeniu mobilnym. Nie musisz zatem włączać swojego komputera czy laptopa, ponieważ programy działają również na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.

Jeśli masz problem z programem e-PIT, dla użytkowników dostępne są również poradniki, darmowe e-booki, a nawet filmy, z których dowiesz się, jak rozliczyć i wysłać e-deklarację.

PIT 37

Rozliczenie PIT 37 – kiedy upływa termin rozliczenia?

Z reguły deklarację PIT 37 online powinno się składać do ostatniego dnia kwietnia – czyli do 30.04 aktualnego roku. Jeśli data ta przypada na sobotę, niedzielę – po prostu dzień wolny od pracy – wtedy ostateczny termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. W 2022 roku ostateczny termin złożenia deklaracji PIT 37 to pierwszy poniedziałek maja – czyli 02.05.2022.

Jeśli jeszcze nie złożyłeś deklaracji, zrób to teraz! Dzięki temu szybciej otrzymasz zwrot, jeśli oczywiście Ci przysługuje. Dziś możesz złożyć deklarację PIT 37 bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i znaleźć odpowiedni program PIT. Wypełnij e-PIT i prześlij deklarację do odpowiedniego urzędu skarbowego już teraz.

Rozliczenie deklaracji PIT 37 z małżonkiem

Chcesz rozliczyć się z małżonkiem? Jest to możliwe, ale tylko w jednym przypadku. Jeśli Twój mąż lub żona prowadzą działalność, która jest opodatkowana według skali, nie rozliczysz się z nim/nią razem na PIT-37. W takiej sytuacji małżonkowie muszą wybrać PIT 36.

Błędem będzie również składanie wspólnej deklaracji PIT 37 w sytuacji, gdy w roku, z którego podatnicy chcą się rozliczyć, zawarli oni małżeństwo lub rozwiązali wspólność majątkową. Jeśli miał to miejsce, jedynym wyjściem jest samodzielnie rozliczenie.

Wspólnie nie można rozliczać się także, gdy któryś z małżonków rozlicza się przez ryczał ewidencjonowany, podatkiem tonażowym lub podatkiem liniowym. Przedsiębiorcy, którzy prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej mogą mieć trudność z ustaleniem wysokości osiągniętego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto też pamiętać o funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, co może wpłynąć na podatek dochodowy. Najlepiej więc w razie wątpliwości skonsultować wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu z tytułu działalności gospodarczej oraz innych źródeł (np. spółdzielczego stosunku pracy lub uzyskanych w państwie członkowskim unii europejskiej) z kimś, kto się na tym zna. Nie ma wówczas ryzyka, że w zeznaniu podatkowym są nieprawidłowości z tytułu stosunku pracy, przez co formularze pit mogłyby zostać źle wypełnione do celów podatkowych. Taki specjalista doradzi również najlepsze ulgi podatkowe.