Jak stworzyć zgrany zespół w pracy?

0

Nie ma jednej skutecznej recepty na motywację i zwiększenie efektywności zespołu, ale warto unikać typowych błędów. Pieniądze to nie wszystko i coraz więcej pracowników docenia inne, pozapłacowe formy motywacji. Jak sprawić, aby Twoi pracownicy cieszyli się z kolejnego dnia w biurze i utożsamiali się z Twoją firmą?

Delegowanie zadań i samodzielność pracowników

Czy pracownik, który ciągle jest sprawdzany przez pracodawcę na każdym etapie powierzonego zadania może być efektywny? Początkowo nie ma to zapewne znaczenia, ale wraz z dłuższym stażem w firmie może doprowadzić do frustracji i „wypalenia”.

Każda osoba potrzebuje poczucia samodzielności i odpowiedzialności za wykonywane projekty. Warto więc delegować zadania i zaufać pracownikowi, co zwiększy jego poziom zaangażowania, a po dobrze wykonanej pracy spowoduje większe poczucie sukcesu. W końcu sukces zawsze jest równy zadowoleniu, a to determinuje motywację do kolejnych działań.

Wyznaczanie celów

Dobry pracodawca powinien posiadać umiejętność precyzyjnego wyznaczania celów. Warto poświęcić czas na rozmowę z pracownikiem przed ich wyznaczeniem, aby zorientować się czy są one osiągalne w danym momencie. „Nie jest sztuką” wyznaczyć cel, którego pracownik nie będzie w stanie zrealizować i w konsekwencji doprowadzi to do niezadowolenia obu stron.

– Często prowadząc firmę, w naszej głowie pojawia się mnóstwo pomysłów, które w danym momencie, przy środkach jakie posiadamy są mało realne do osiągnięcia. Warto wtedy przed wyznaczeniem kolejnego „nierealnego celu” porozmawiać z pracownikiem i zapytać o jego opinię. Jeśli potrafimy rozmawiać i posiadamy dobry zespół, wypracujemy najskuteczniejsze rozwiązanie – mówi Przemysław Styrna, New Business Manager GRUPA 365NET.

Nie tylko pracą człowiek żyje…

Podobnie jak w sporcie, również w firmie, ważną kwestią jest integracja zespołu. Wspólnie spędzony czas poza pracą, wpływa znacząco na polepszenie atmosfery w biurze. Zorganizowanie imprezy tematycznej, paintball, czy świętowanie urodzin pracowników to tylko przykłady, które warto wykorzystać. Najlepiej jednak o zdanie zapytać samych pracowników… efekt gwarantowany!

Czytaj również:  Inteligentna waga z system operacyjnym Android zastąpi kasjera. Najnowsze technologie wprowadzają rewolucyjne zmiany w handlu

Nie zapominajmy również o miejscu pracy. Za przykład może posłużyć Google, które słynie z nietypowych rozwiązań. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na pokój gier, siłownię, czy dużą kuchnię w biurze. Ale gdy wymagamy od pracowników kreatywności, warto samemu wykazać się kreatywnością już na etapie urządzania przestrzeni biurowej. Nie masz pomysłu jak to zrobić? Niech z pomocą przyjdą pracownicy, którzy swoje pomysły będą wrzucali do specjalnej skrzynki, a Ty wybierzesz najlepsze.

Stworzenie zgranego, zmotywowanego do pracy zespołu pracowników nie jest prostym zadaniem. Powyższe przykłady stanowią tylko część działań, które mogą okazać się skuteczne. Warto testować różnorodne rozwiązania, ponieważ zgrany zespół zawsze pracuje skuteczniej i osiąga lepsze wyniki.