Jerzy Dąbrowski – podsumowanie 2018 i plany Bibby Financial Services na rok 2019

Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services
Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services

Pierwsze trzy kwartały 2018 r. przyniosły firmom faktoringowym – w tym Bibby Financial Services – obroty na poziomie 170 mld złotych. Oznacza to wzrost o 27,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Rynek faktoringu dynamicznie się z rozwija – z tego rodzaju finansowania korzysta już 19% przedsiębiorstw (o 9 pp. więcej niż w 2017 r). Czy dobra koniunktura utrzyma się w 2019 r.?

Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services
Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services

– To był dla nas i dla całej branży faktoringowej bardzo dobry rok. Miały na to wpływ trzy istotne czynniki. Po pierwsze, polska gospodarka jest w dobrej kondycji – po III kwartale polski PKB wyniósł 5,1 proc. w ujęciu rocznym. Z danych Eurostatu wynika, że był to najlepszy wynik w całej Europie. Po drugie, banki i instytucje finansowe starają się dywersyfikować swoje portfele kredytowe i tam, gdzie to możliwe zachęcają do korzystania z faktoringu. I wreszcie po trzecie, na przestrzeni roku obserwowaliśmy wzrost kosztów surowców, co przekładało się na wyższe wartości faktur przekazywanych do finansowania – mówi Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Dynamiczny wzrost branży

Z dostępnych danych wynika, że sektor faktoringowy w Polsce notuje dynamiczne wzrosty. – Rośniemy szybciej niż rynek faktoringowy w Europie i na świecie. W 2017 r. globalnie branża urosła o 9 proc., a w Europie – o 7 proc. Tymczasem w Polsce w zeszłym roku zwiększyliśmy obroty o 16,7 proc., a w tym o 27,6 proc. Z usług wszystkich polskich podmiotów świadczących usługę faktoringową w pierwszych trzech kwartałach skorzystało ponad 16 tys. firm. Daje nam to ósme miejsce w Europie – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Coraz więcej fintechów

W ubiegłym roku na rynku pojawiło się wiele nowych podmiotów świadczących usługi faktoringowe. – Konkurencja na rynku się zagęszcza. Chodzi przede wszystkim o podmioty, które udzielają finansowania on-line. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość i minimalna liczba formalności. Niemniej, te firmy często uczą się działania na żywym organizmie, co może przekładać się na większą liczbę fraudów. To z kolei oznacza wyższe koszty ryzyka, a te są przerzucane na klientów. Może się więc okazać, że za szybko pozyskane finansowanie przyjdzie słono zapłacić. Druga kwestia to wysokość limitów – to oczywiste, że są one niższe. Dlatego cieszymy się z konkurencji, bo ona zawsze motywuje do działania, ale nie obawiamy się, że zabierze nam biznes. Działamy w zupełnie innym modelu i jesteśmy nastawieni na innego klienta – zapewnia Jerzy Dąbrowski.

Co nas czeka w 2019 r.?

Dyrektor generalny Bibby Financial Services z optymizmem patrzy w przyszłość. – Nie znamy jeszcze dokładnych wskaźników ekonomicznych za ostatni kwartał 2018 r., ale ja jestem spokojny o wyniki branży. Wiele wskazuje na to, że dobra tendencja utrzymała się również w Q4 i rok zakończyliśmy na plusie. Spowolnienie gospodarcze najprawdopodobniej nadejdzie w 2019 r. To na pewno wpłynie i na nasz biznes. Warto jednak pamiętać, że według lipcowego badania Polskiego Związku Faktorów problemy z przeterminowanymi płatnościami ma 67 proc. przedsiębiorców, a aż 58 proc. deklaruje, że ich kontrahenci domagają się wydłużonych terminów płatności. Połączenie tych dwóch czynników – opóźnionej zapłaty i długich terminów – może prowadzić do finansowej zadyszki i zatorów płatniczych, a stąd już tylko krok do poważnych problemów z płynnością. Faktoring jest remedium na te bolączki, dlatego z optymizmem patrzę w przyszłość – przekonuje Jerzy Dąbrowski.

Fakturom należy się wolność

W 2019 r. kontynuowana będzie kampania Polskiego Związku Faktorów „Wolne faktury – bez zakazu cesji”. – To inicjatywa, w którą jestem mocno zaangażowany. Obecne zapisy prawne umożliwiają wpisywanie do umów między stronami zakazu cesji wierzytelności. W praktyce oznacza to, że droga do finansowanie faktoringiem jest dla wierzyciela zamknięta. Jako branża postulujemy zniesienie prawnej możliwości zakazywania cesji i mamy nadzieję, że ustawodawca przychyli się do naszego wniosku i odda fakturom należną im wolność. Więcej o inicjatywie można przeczytać na stronie www.wolnefaktury.faktoring.pl – podsumowuje Jerzy Dąbrowski.