Kluczem do fake newsów jest wiarygodność

fake news

Komentarz dr. Piotra Zegadły, eksperta w obszarze rynków finansowych z Akademii Leona Koźmińskiego:

Fałszywe informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej nie są problemem nowym. Jednak obecna technologia umożliwia generowanie wysokiej jakości fałszywych zdjęć i filmów (tzw. deepfake’ów), które mogą być wiarygodne dla przeciętnego odbiorcy. Ostatni przypadek zdjęcia wybuchu obok budynku Pentagonu zamieszczonego na zweryfikowanym koncie Twittera pozornie związanym z Bloomberg News pokazuje, że deepfake może mieć szersze konsekwencje, chociażby rynkowe.

Kluczowe dla uwiarygodnienia tego typu fałszerstw wydaje się natomiast nie tylko jakość techniczna filmu czy zdjęcia, ale jego rozpowszechnianie przez wiarygodne źródła. To właśnie kontrola źródeł tego typu materiałów może okazać się najważniejsza dla walki z deepfake’ami.

Na szczęście rozwój technologii nie tylko ułatwia życie twórcom deepfake’ów, ale też m.in. umożliwia błyskawiczne zidentyfikowanie miejsca pochodzenia danego materiału w internecie. Jeśli częściej będą pojawiać się fałszywe informacje obliczone na wywarcie wpływu na rynki finansowe, to prawdopodobnie sami inwestorzy, szczególnie korporacyjni, opracują nowe metody ich wykrywania w celu osiągnięcia przewagi informacyjnej nad innymi uczestnikami rynku.