Kompostownik – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Kompostownik – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

W dobie rosnących trendów ekologicznych coraz więcej osób rozumie potrzebę prowadzenia kompostownika. W ten sposób mogą oni samodzielnie przetwarzać odpady organiczne pochodzące z gospodarstwa domowego, na przykład obierki z warzyw czy cytrynę i fusy po herbacie. Efektem tej pracy jest uzyskanie próchnicy – wspaniałego, naturalnego nawozu pod warzywa, kwiaty czy też inne nasadzenia. Na jaki rodzaj kompostownika się zdecydować? Jaki rozmiar będzie idealny do potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego? Z jakiego materiału, drewna czy plastiku, lepiej wybrać pojemnik?

Jak wybrać rozmiar kompostownika?

Rozmiar kompostownika powinien być dopasowany do rozmiarów gospodarstwa domowego oraz jego bieżących potrzeb. Jeżeli produkujesz mało odpadów organicznych, które możesz utylizować we własnym zakresie, zdecyduj się na mniejszy pojemnik. Z kolei jeśli masz dużą rodzinę, a w Waszym śmietniku codziennie gromadzi się bardzo dużo herbacianych fusów, skórek z owoców i warzyw, skorupki po jajkach, możesz zdecydować się na większy pojemnik. Bardziej pojemny zbiornik to także rozwiązanie polecane w przypadku tych posesji, na których posadzone są maliny, porzeczki i większe krzewy czy duże drzewa – wówczas istnieje realne prawdopodobieństwo, że uzbiera się zdecydowanie więcej odpadów pochodzenia organicznego, które można przerobić na próchnicę. Duży kompostownik będzie również doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy okazałych ogrodów – można w nim składować ściętą trawę i chwasty, które po pewnym czasie dadzą żyzną glebę z substancjami organicznymi i solami mineralnymi, idealną do ponownego zastosowania.

Z jakiego materiału warto wybrać kompostownik?

Kompostownik może być wykonany z naturalnego drewna lub z tworzywa sztucznego. Pierwszy z nich na pewno lepiej wpisuje się w ogrodową, przydomową przestrzeń. Drewno nie jest jednak odporne na wilgoć, zatem procesy gnilne, w połączeniu z opadami deszczu i śniegu, mogą negatywnie wpłynąć na jego konstrukcję i wygląd. Decydując się na kompostownik wykonany z desek, należy pamiętać o okresowej konserwacji pojemnika przy użyciu farby lub oleju do drewna.

W sklepach ogólnobudowlanych i ogrodniczych, takich jak Castorama, bez problemu można nabyć również kompostowniki wykonane z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest większa wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Polipropylen, z którego zazwyczaj są wykonane, świetnie radzi sobie zarówno z ostrym letnim słońcem, jak również deszczem czy mrozem. Niestraszny mu również śnieg. Na skutek ostrego słońca czy skrajnych temperatur może się jednak z czasem wypaczyć. Trudno go też zakonserwować – z biegiem lat najprawdopodobniej wyblaknie i wypłowieje. Jak więc widać wyraźnie, każdy z rodzajów kompostowników ma swoje plusy i minusy.

Kompostownik otwarty czy z klapą? Który z nich wybrać do swojego ogrodu?

Kompostownik otwarty ma tę zaletę, że łatwiej dokładać do niego kolejne chwasty i odpady organiczne. To najtańsze i bardzo proste w eksploatacji urządzenie. Niestety wiąże się z wolniejszymi procesami rozkładu. Może też prezentować się nieestetycznie – w przypadku małych ogródków. Z kolei kompostownik zamknięty może ograniczać wydostawanie się z pojemnika mało przyjemnych zapachów na cały ogród, a także cechuje się szybszym rozkładem materii organicznej na próchnicę. Domownicy i goście nie muszą też oglądać jego zawartości, gdyż jest dyskretnie zakryta. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kompostownik otwarty, czy też z klapą, warto pojemnik przesypywać i stale przerabiać. Warto również spulchnić zawartość kompostownika raz na jakiś czas (co najmniej co trzy tygodnie) przy użyciu wideł. Wówczas dżdżownice i inne owady lepiej sobie z nimi poradzą i szybciej je przerobią. Nie będą też wtedy odbywać się procesy beztlenowe i nie będą pojawiać się chorobotwórcze grzyby czy pleśnie.

Gdzie postawić kompostownik?

Kompostownik nie jest elementem, który warto eksponować – zarówno z uwagi na widoki (na przykład żerujące na odpadkach larwy, wijące się dżdżownice czy ślimaki), jak również na odór. Właściciele ogrodów mogą przeznaczyć na niego skrajny róg posesji. Zapachy dochodzące z pojemnika, związane z gromadzeniem rozkładających się odpadków organicznych, ale także gniciem chwastów czy orzechów, mogą nie być najprzyjemniejsze dla domowników i gości przybywających do ogrodu na przykład na grilla. Dlatego też najlepiej wygospodarować na kompostownik miejsce jak najbardziej oddalone od domu, altany czy innych zabudowań służących relaksowi.

Zalety i wady kompostowania

Wśród oczywistych zalet kompostowania znajduje się nieinwazyjne pozbywanie się liści, kwiatów i odpadów z gospodarstwa domowego. Odpadki pochodzenia organicznego nie trafiają do plastikowych worków (jak to bywa często w przypadku mieszkańców bloków) i nie są przewożone na wysypisko, lecz dokonuje się ich wstępna selekcja bezpośrednio na posesji, na której zostały wytworzone. To służy lepszej segregacji i przeróbce odpadów. Wadą kompostowania może być jedynie nieprzyjemny zapach, wynikający z przebiegających procesów próchnicowych.