Koniec negocjacji brexitowych? Funt traci

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Polska gospodarka wciąż niespodziewanie rośnie powyżej 5%. Wielka Brytania ugięła się w negocjacjach brexitowych, ważne spotkanie jeszcze w listopadzie. Wiemy kto na razie zastąpi szefa KNF.

Dobre dane z Polski

Polska gospodarka wciąż rośnie powyżej 5% w skali roku. Dane za trzeci kwartał zaskoczyły analityków. Spodziewali się oni wyniku w okolicach 4,7% odczyt wyniósł z kolei 5,1%. Jest to o tyle miła niespodzianka, że ostatnie dane cząstkowe jak chociażby produkcja przemysłowa czy sprzedaż detaliczna zapowiadały raczej pogorszenie wzrostu. Warto z kolei zwrócić uwagę, że albo spadki tych dodatkowych wskaźników okażą się przejściowe, albo w końcu pociagną za sobą wzrost gospodarczy w dół. Inwestorzy najwyraźniej również zwrócili uwagę na rozbieżność pomiędzy tymi danymi przez co pomimo bardzo dobrego wyniku złoty nie zyskiwał wyraźnie po publikacji.

Koniec negocjacji brexitowych?

Na 25 listopada zapowiadane jest nadzwyczajny szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Według zapowiedzi organizatorów ma być przedstawiony wynik negocjacji z Wielką Brytanią w ramach opuszczenia Unii. Przełom był możliwy, gdyż Londyn odpuścił w końcu w sprawie granicy lądowej pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Czy zatem zakończymy procedurą jeszcze w listopadzie? Jest to możliwe, ale pamiętajmy, że konkretne państwa mogą jeszcze dodać komentarze. To z kolei może spowodować, że wbrew planom może się okazać, że może nie dojść do zatwierdzenia porozumienia na tym spotkaniu. Jak reagują rynki? Funt traci dzisiaj od rana względem większości głównych walut oznacza to, że inwestorzy liczyli, że Wielka Brytania mocniej będzie walczyć pod koniec. Dodatkowo w dół pociągnęła brytyjską walutę rezygnacja głównego negocjatora po stronie Wielkiej Brytanii.

Mamy nowego szefa Komisji Nadzoru Finansowego

Po tym jak Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego powstała luka na tym stanowisku. Tymczasowo jego funkcję pełnić będzie jego dotychczasowy zastępca Marek Pachucki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – sprzedaż detaliczna,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 17:00 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl