Kraków, Wrocław i Trójmiasto biurowymi liderami w regionach

0
Anna Staniszewska
Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia

W 2016 roku na rynku nieruchomości w kluczowych miastach regionalnych pojawiło się niespełna pół miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Pozycję lidera utrzymała stolica Małopolski, za którą uplasowały się m.in. Wrocław i Trójmiasto. Zdaniem autorów raportu z BNP Paribas Real Estate Poland, projekty będące obecnie w realizacji pozwolą na utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu również w 2017 roku.

Kraków przewodzi stawce

Stolica Małopolski jest niekwestionowanym liderem nie tylko pod względem całkowitych zasobów biurowych, ale także projektów w budowie. Na koniec grudnia ubiegłego roku Kraków dysponował łącznym wolumenem o wielkości 955 tys. mkw., z czego 6,2 proc. czekało na nowych najemców. Znaczące dla krakowskiego rynku biurowego było pojawienie się w drugim półroczu 2016 roku biurowca Axis (20 200 mkw.) oraz budynków C i D w kompleksie DOT Office (14 400 mkw.) i CH2M Center (14 100 mkw).

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, BNP
Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Od kilku lat motorem napędowym dla krakowskich biur niezmiennie pozostaje branża nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu. To dzięki dużym projektom z sektora BPO, SSC, ITC, ale też R&D Kraków zachowuje prymat biurowego, regionalnego lidera. A przecież walka w tym sektorze jest coraz ostrzejsza – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych.

Na drugiej pozycji umocnił się Wrocław, który na koniec 2016 roku dysponował bazą biurową na poziomie 846 tys. mkw. oraz projektami w budowie o łącznej powierzchni 179 tys. mkw. Trzecie miejsce zajął rynek trójmiejski z podażą na poziomie 620 tys. mkw. i biurowcami w trakcie realizacji o łącznej powierzchni wynoszącej 125 tys. mkw. Oba rynki charakteryzuje podobny poziom pustostanów oscylujący wokół 12 proc.

Szansa dla Łodzi

Łódzki rynek nie zwalnia tempa i goni czołówkę. Dobrze wykwalifikowana kadra, inwestycje
w infrastrukturę i centralna lokalizacja to argumenty, które przemawiają za Łodzią, jako atrakcyjnym miejscem do lokowania usług z sektora wsparcia biznesu. Na koniec ubiegłego roku Łódź znalazła się na trzecim miejscu podium pod względem biur w budowie (126 tys. mkw.) wyprzedzając Trójmiasto. Autorzy raportu podkreślają, że 34,7 proc. nowopowstających biur w tym mieście znalazło już przyszłych najemców.

Czytaj również:  Warszawa w budowie
Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland
Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland

W ostatnich latach Łódź zyskuje na znaczeniu na mapie atrakcyjnych lokalizacji biurowych. Oprócz dobrego skomunikowania, zachowując wysoki poziom kwalifikacji pracowników, firmy lokujące tu swoje centra usług mogą liczyć na relatywnie niższe koszty zatrudnienia w porównaniu z „Wielką Trójką”. Niższe są również koszty operacyjne, w tym czynsze – komentuje Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz i Doradztwa.

Stopa pustostanów rośnie

Druga połowa 2016 roku na rynkach regionalnych stała pod znakiem nowej podaży. Łączny wolumen powierzchni dostarczonych na rynek wyniósł około 300 tys. mkw. Fakt ten pociągnął za sobą wzrost pustostanów o 1,3 p.p., który na koniec grudnia ubiegłego roku wyniósł około 11,3 proc. Najmniejszym odsetkiem pustostanów dysponował Kraków (6,2 proc.), największym Katowice i Szczecin (ok. 17 proc.).