Kredyt dla firmy – przegląd najpopularniejszych sposobów finansowania

kredyt hipoteczny

Rozpoczęcie działalności, przetrwanie trudnego okresu czy podjęcie inwestycji – wszystko to ma związek z kapitałem finansowym. Jednym z najpopularniejszych sposobów na realizację jakichkolwiek planów jest kredyt dla firm. Jakie opcje są dostępne dla przedsiębiorców? Sprawdź!

Kredyt bankowy jako forma finansowania działalności

Potrzeby przedsiębiorców są różne, dlatego też instrumenty finansowe również mają odmienne formy. Do najpopularniejszych zaliczają się kredyty:

  • obrotowe,
  • inwestycyjne,
  • hipoteczne,
  • pomostowe,
  • na start.

Istnieją również inne formy finansowania zewnętrznego, które zostały omówione dokładniej w tym miejscu: https://plmfund.pl/zrodla-finansowania-przesiebiorstw/

Kredyt dla firmy czy walka o dofinansowanie – co wybrać?

Przechodzenie przez uciążliwe procedury bankowe może być dla przedsiębiorcy odstraszające. Z drugiej strony niewielkie możliwości kapitałowe dostępnych dofinansowań nie zawsze wystarczają na pokrycie wydatków. 

Zdarza się też, że widoczne na rynku sposoby wsparcia biznesu mają bardzo wąskie zastosowanie i nie wpisują się w charakter prowadzonej działalności. Dlatego warto poszukać innych sposobów pozyskiwania kapitału na rozwój swojej firmy. 

Interesuje cię poznanie cech najpopularniejszych rozwiązań kapitałowych dla biznesu? Koniecznie zajrzyj tutaj: https://plmfund.pl/dofinansowanie-dla-firm/. Dowiesz się więcej i sam sprawdzisz, jaka forma dofinansowania będzie dla ciebie najlepsza.

Charakterystyka głównych form kredytowania w bankach

Dla lepszego zapoznania się ze wszystkimi opcjami bankowymi poniżej przedstawiamy ich najważniejsze cechy.

Kredyt obrotowy dla przedsiębiorców

To forma wsparcia finansowego, która jest bardzo często wykorzystywana przez firmy. Kredyt obrotowy jest skierowany na spłatę aktualnych zobowiązań lub zakup niezbędnych artykułów, koniecznych do działania biznesu. Może być wypłacany na dwa sposoby:

  • ratalnie,
  • jednorazowo.

Przedsiębiorca może również zdecydować, czy taki sposób finansowania będzie odnawialny, czy wręcz przeciwnie.

Kredyt inwestycyjny dla firm

Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego ma związek z realizacją celów firmy. Zwykle mają one związek z jej rozwojem i celują w przeprowadzanie opłacalnych zmian. Przedsiębiorca przy wsparciu banku może w ten sposób zrealizować:

  • zakup nieruchomości;
  • budowę obiektu firmowego;
  • zakup pojazdu lub floty pojazdów.

Kluczem do otrzymania takiego rodzaju wsparcia jest ocena opłacalności inwestycji. Oprócz tego do uzyskania wsparcia konieczne jest posiadanie kapitału własnego.

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców

To wąska forma finansowania inwestycji biznesowych, która ma związek z nieruchomościami. Kluczem do zabezpieczenia kredytu jest nałożenie hipoteki na nieruchomość objętą inwestycją. W ten sposób firma może sfinansować zakup lub modernizację obiektów, nabycie działki pod działalność biznesową albo kupno lokalu inwestycyjnego. 

Banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych dla firm. To zasługa niskiego ryzyka utraty kapitału. Zabezpieczenie hipoteczne jest dla instytucji bankowej wyjątkowo atrakcyjną formą zabezpieczenia.

Kredyt pomostowy przed otrzymaniem dofinansowania

To sposób na szybsze rozpoczęcie inwestycji w firmie, jeszcze przed planowanym otrzymaniem dofinansowania z innych źródeł. Jest połączeniem możliwości kredytu inwestycyjnego i obrotowego. 

Przedsiębiorca może wykorzystać taki kredyt na wcześniejsze zainicjowanie realizacji zmian w firmie lub zapewnienie sobie płynności finansowej. Kredyt pomostowy zawsze musi być poparty biznesplanem i potwierdzeniem przyjętego oraz zaakceptowanego wniosku o dofinansowanie. 

Kredyt dla firm na start

Spora łatwość w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej wpłynęła na powstanie produktów bankowych dla nowych przedsiębiorców. W zależności od wybranej opcji kredyt zostaje udzielony firmie działającej na rynku nie krócej niż 6 lub 12 miesięcy. Wybrane banki oferują również wsparcie dla biznesów, które mają dopiero powstać. Pomagają w założeniu działalności gospodarczej oraz sfinansowaniu początkowych inwestycji. 

Aby otrzymać dofinansowanie lub kredyt dla nowych i już istniejących firm, nie musisz sięgać po produkty bankowe. Alternatywą są instytucje pożyczkowe. Jedną z nich znajdziesz tutaj: https://plmfund.pl/.