Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć

Wiele zobowiązań finansowych zaciągniętych w wielu instytucjach to często przyczyna problemów ze spłatą pożyczek. W takim wypadku, aby nie wpaść w spiralę długów lub ułatwić sobie zarządzanie budżetem, warto zdecydować się na konsolidacje kredytów. Z takie opcji mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym i jaką ofertę wybrać?

Kredyt konsolidacyjny – jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny to często najkorzystniejsza forma spłaty zobowiązań. Szczególnie, jeżeli nasz budżet obciąża wiele pożyczek zaciągniętych w wielu bankach. Odpowiednią ofertę kredytu znajdziesz w rankingu Direct Money.

Konsolidacja kredytu to opcja dla osób już zadłużonych, które chcą wydłużyć termin spłaty istniejących zobowiązań oraz ujednolicić ujednolicić i obniżyć ich oprocentowanie. Tego typu produkt finansowy jest polecany wtedy, gdy mamy wiele pożyczek, a ich terminowa spłata zaczyna stanowić problem. Kredyty konsolidacyjne umożliwiają zamianę wielu pożyczek na jedną. W efekcie regulować należy tylko jedną ratę, a okres spłaty się wydłuża. Warto pamiętać jednocześnie, że podwyższa to jednocześnie wartość zobowiązań. Pozwala jednak nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Skonsolidować można kredyt gotówkowy, rachunek bieżący, samochodowy, ratalny, a także karty kredytowe. Konsolidacja kredytów może dotyczyć także hipoteki. W efekcie kredytobiorca ma dwie opcje do wyboru – kredyt konsolidacyjny hipoteczny oraz kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Wziąć kredyt konsolidacyjny mogą zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które mają problem z płynnością finansową.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego pieniądze przeznaczone są na spłatę istniejących zobowiązań. W niektórych przypadkach możliwe jest także otrzymanie dodatkowych środków, które można przeznaczyć na własne cele.

Co wziąć pod uwagę, wybierając ofertę kredytu konsolidacyjnego?

Wybierając kredyt konsolidacyjny warto zwrócić uwagę na aspekty istotne również podczas wybierania kredytów innego typu. Do ważnych informacji należy przede wszystkim rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która daje informacje o tym, jaki jest całkowity koszt kredytu. Tani kredyt konsolidacyjny to zatem przede wszystkim pożyczka z niskim RRSO.

Oprócz tego przy wyborze oferty dla siebie warto zwrócić uwagę na długość spłaty i wysokość raty. Przydatny może okazać się kalkulator kredytu konsolidacyjnego, który bez wychodzenia z domu pozwoli na ocenę atrakcyjności danej oferty oraz jej dopasowanie do własnych potrzeb.

Warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać odpowiedni kredyt dla siebie.

Najtańszy kredyt konsolidacyjny – gdzie szukać?

Szukając ofert kredytu konsolidacyjnego warto porównać istniejące na rynku opcje. Można zrobić to samodzielnie, wchodząc na strony banków, lub skorzystać z rankingów, które zestawiają ze sobą dostępne oferty i prezentują najważniejsze z punktu widzenia kredytobiorcy informacje. Niezależenie od wyboru oferty, warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się z koniecznością dopełnienia najczęściej rygorystycznych formalności.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, podobnie jak w przypadku innego typu zobowiązań, należy wziąć pod uwagę konieczność spełnienia wymogów, stawianych przez banki. Warto pamiętać, że mogą różnić się one w zależności od instytucji. W każdym przypadku jednak sprawdzana jest przeszłość kredytowa klienta.