Kropki kwantowe i asystenci głosowi będą standardem w najnowszych telewizorach. Na początku przyszłego roku do sprzedaży trafi nowa, rewolucyjna technologia

0

Na rynku telewizorów trwa nieustanna pogoń za innowacjami. Najnowsze technologie, w jakie są wyposażane nowoczesne telewizory, to kropki kwantowe, dzięki którym możliwe jest bardzo wierne odwzorowanie kolorów. Już niebawem na rynku pojawi się jednak kolejna technologia, pozwalająca na uzyskanie jeszcze lepszego obrazu przy jednocześnie znacznie trwalszych diodach. Telewizory microLED zadebiutują już na początku 2019 roku. W międzyczasie producenci telewizorów mocno stawiają na komunikację na linii urządzenie – człowiek, inwestując we wspieranych przez sztuczną inteligencję asystentów głosowych.

– Najnowszą technologią montowaną w telewizorach, odpowiedzialną za jakość obrazu, jest Quantum Dot (kropki kwantowe – przyp.red.). Technologia pozwala na uzyskanie realistycznego obrazu, zobaczenia na telewizorze tego, co widział reżyser, co widziała kamera. Do tej pory było to niemożliwe –przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Marek Maciejewski, dyrektor ds. rozwoju produktu TCL w Europie.

Kropki kwantowe to niewidzialne gołym okiem kryształki o wielkości kilku nanometrów, które potrafią absorbować, a potem wyemitować światło o różnych długościach fal. Telewizory wyposażone w powłokę wykonaną z kropek kwantowych są w stanie wyświetlić obraz z pełnym odwzorowaniem barw uchwyconych przez kamerę. Oznacza to, że filmy i seriale wyświetlane na takim telewizorze wyglądają dokładnie tak, jak widział je ich twórca.

– Kropki kwantowe pozwalają pokryć w całości zakres barw, który widzi nasze oko, czyli to światło, które jest odbijane przez słońce i które zobaczy kamera. Do tej pory sygnał wysyłany do telewizora zawierał bardzo ograniczone informacje o kolorze. Z kropkami kwantowymi możemy odtworzyć to, co widzi kamera, i to wszystko, co może odbić słońce – czyli naturalny obraz. Bez kropek kwantowych tego zrobić się nie da – tłumaczy Marek Maciejewski.

Pomimo pojawiania się na rynku coraz to nowszych technologii, takich jak organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED), czy właśnie Quantum Dot, wciąż rozwijana jest technologia LED. W przyszłym roku Samsung planuje wprowadzić na rynek telewizor z technologią microLED, w której podobnie jak w technologii OLED, niezależnie rozświetlane są pojedyncze piksele na wyświetlaczu. Przy czym wykorzystywane w nowej technologii nieorganiczne diody microLED z azotku galu są znacznie trwalsze, mniej podatne na wypalenie i jaśniejsze niż ich organiczne odpowiedniki. Do tego mogą pobierać nawet o połowę mniej energii od telewizorów OLED.

Czytaj również:  Michel Paulin nowym CEO grupy OVH

Coraz bardziej zaawansowane technologie wyświetlania obrazu i podążająca za nimi chęć otrzymania jak najbardziej płaskiego ekranu sprawiły, że ewoluować musiała także technologia dźwięku. Na rynku pojawiły się soundbary, zapewniające dźwięk przestrzenny bez potrzeby rozstawiania w pokoju zestawu kina domowego. Firma JBL poszła o krok dalej i zintegrowała soundbar Sonos Beam z inteligentną asystentką głosową Alexa od Amazonu, dzięki czemu użytkownicy mogą kontrolować telewizor za pośrednictwem komend głosowych.