W którym mieście jest najtańsze OC?

samochod

Ceny OC nadal spędzają sen z powiek wielu kierowcom, ale są takie miasta, gdzie za obowiązkowe ubezpieczenie zapłaci się o wiele mniej. Gdzie są najniższe składki OC? 

Ubezpieczyciele wyliczają składkę OC, oceniając, jak duże jest prawdopodobieństwo, że dana osoba spowoduje wypadek. Z tego względu młodzi kierowcy czy osoby, które w ostatnich latach miały liczne szkody, zapłacą więcej za ubezpieczenie. Oczywiste jest też jednak, że uczestnictwo w wypadku jest o wiele bardziej prawdopodobne, jeśli poruszamy się codziennie po centrum Warszawy niż kiedy jeździmy np. po Lublinie. W jakim mieście można zatem liczyć na najniższe składki?

Najtaniej w Rzeszowie, a najdrożej we Wrocławiu

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl, wyliczono przeciętną składkę dla doświadczonego, bezszkodowego kierowcy zależnie od miejsca zamieszkania. Ceny sprawdzono dla wszystkich miast wojewódzkich. Wyniki przedstawia poniższa tabela.

Miasto Średnia składka

we wrześniu 2017 r.

Rzeszów 707 zł
Kielce 734 zł
Toruń 763 zł
Białystok 776 zł
Gorzów Wielkopolski 777 zł
Opole 781 zł
Katowice 782 zł
Kraków 802 zł
Zielona Góra 809 zł
Lublin 815 zł
Olsztyn 849 zł
Bydgoszcz 861 zł
Łódź 865 zł
Szczecin 875 zł
Poznań 917 zł
Warszawa 955 zł
Gdańsk 995 zł
Wrocław 1059 zł

 

Źródło: tabela opracowana na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Średnią składkę wyliczono na podstawie kalkulacji przeprowadzonych 1 września 2017 r..

Dokładne założenia kalkulacji: ubezpieczany samochód to czarny Opel Astra Hatchback 1.6 Cosmo z 2014 r. Całkowity przebieg to 60 000 km, a zakładany roczny 14 000 km. Auto wykorzystywane regularnie, prywatnie i tylko w kraju. Samochód zarejestrowano pierwszy raz 3 kwietnia 2014 r. w Polsce, a obecny właściciel kupił je w 2016 r. Polisa ma obowiązywać od 15 września 2017 r. i jest kupowana przez Internet. Kierowca urodził się w 1976 r. Ma żonę i niepełnoletnie dziecko. Jest pracownikiem biurowym. Prawo jazdy posiada od 1997 r. Przez ostatnie 7 lat nie miał żadnej szkody. W poprzednim roku miał zniżkę 50%.

Warszawiacy narzekają zwykle na duże koszty życia, ale akurat pod względem OC stolica Polski nie jest wcale najdroższym miastem – zauważa Katarzyna Butkiewicz z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. – To mieszkańcy Gdańska i Wrocławia zapłacą przeciętnie najwięcej za polisę dla swojego auta.

Jeśli chce się płacić mniej za ubezpieczenie, trzeba więc przeprowadzić się do mniejszej miejscowości. Rzeszów, Kielce oraz Toruń to trzy miasta, w których można liczyć na tańsze ubezpieczenie. Średnie ceny polis w tych miejscowościach dla doświadczonego kierowcy wynoszą ok. 700-750 zł.

Co mogą zrobić osoby z dużych miast, by zapłacić mniej za ubezpieczenie? Po pierwsze warto sprawdzać różne oferty, by znaleźć towarzystwo, które stosuje najkorzystniejsze stawki dla naszej miejscowości. Po drugie dobrze jest jeździć bezpiecznie. Nie tylko buduje to naszą historię bezszkodowej jazdy, lecz także poprawia statystyki miasta, po którym jeździmy.