Kurs dolara umacnia się względem każdej głównej waluty

0

Nieraz zwracaliśmy uwagę na to, że dla rentowności kluczowych 10-letnich obligacji skarbowych USA poziom 3% stanowi pewną psychologiczną barierę, której przekroczenie ma znaczenie dla inwestorów.

Zeszły tydzień przyniósł wyprzedaż amerykańskich papierów wartościowych, co wymusiło ich silny wzrost do najwyższego poziomu od 7 lat. Rynki zareagowały zgodnie z oczekiwaniami – inwestorzy pozbywali się aktywów ryzykownych, podczas gdy dolar umacniał się względem każdej głównej waluty.

Na przestrzeni ostatnich dni najgorszy los spotkał waluty krajów wschodzących, które osłabiła zarówno ucieczka od ryzykownych aktywów, jak i siła dolara. Najmocniej odbiło się to na walutach Ameryki Łacińskiej. Real brazylijski, peso kolumbijskie, waluty Chile oraz Meksyku – wszystkie osłabiły się w ubiegłym tygodniu o ok. 2%.

W związku z brakiem istotniejszych danych gospodarczych jak i spotkań decyzyjnych banków centralnych gospodarek G4, inwestorzy będą przyglądać się rozwojowi sytuacji politycznej we Włoszech. Populistyczna koalicja szykuje się tam do utworzenia rządu, a jej nowe niepokojące postulaty (jakkolwiek na ten moment dość mgliste) mogą być źródłem konfliktu z instytucjami Unii Europejskiej.

PLN

W ubiegłym tygodniu polski złoty, podobnie jak pozostałe waluty emerging markets doświadczył wyprzedaży w relacji do głównych walut. Walutom EM nie sprzyjała ucieczka od aktywów ryzykownych i umocnienie dolara amerykańskiego, związane ze wzrostem rentowności amerykańskich papierów dłużnych.

Ubiegły tydzień przyniósł stosunkowo mało odczytów makro z Polski. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wzrost PKB Polski w I kwartale br, który przyspieszył z poziomu 4,9% notowanego w ostatnim kwartale ubiegłego roku (odczyt zrewidowany w dół) do 5,1% sugerując, że polska gospodarka oparła się pogorszeniu nastrojów i spowolnieniu ekspansji na Zachodzie. W kontekście naszego kraju warto również wspomnieć o spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej, które zakończyło się utrzymaniem stóp procentowych na stabilnym poziomie. Bieżący tydzień również przyniesie kilka informacji z kraju. Warto zwrócić uwagę szczególnie na środową publikację danych o sprzedaży detalicznej w kwietniu.

Czytaj również:  Bessa uderzyła w GPW. Giełdowy Indeks Produkcji traci 7.76%, by po 25 miesiącach znaleźć się poniżej wartości bazowej

GBP

Funt brytyjski przetrwał umocnienie dolara lepiej od większości walut G10. Informacje o silnym wzroście zatrudnienia i nominalnej dynamiki płac wspierały funta. Brytyjskiej walucie sprzyjał również brak negatywnych informacji dotyczących  negocjacji ws. Brexitu.

Bieżący tydzień będzie kluczowy dla szterlinga. W środę opublikowany zostanie raport o dynamice cen w kwietniu, dzień później ukażą się dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Decydenci Banku Anglii niedawno deklarowali, że przyszłą politykę monetarną uzależniać będą od danych makroekonomicznych – stąd spodziewamy się, że kurs funta będzie reagował na każdą z istotnych publikacji.

EUR