Złoty najsłabszy od pół roku. Wenezuela bez zmian

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zielone Świątki powodują, że dwa ważne europejskie rynki mają dzisiaj dzień wolny. Złoty w dalszym ciągu w odwrocie. Wybory prezydenckie w Wenezueli nie poprawiły sytuacji.

Złoty najsłabszy od pół roku

Ostatnie dni i wzrost niepewności na rynkach spowodował, że inwestorzy postanowili wycofać swoje środki z ryzykownych regionów. Za taki wciąż uchodzi niestety Europa Środkowo-Wschodnia. Po ostatnich ruchach euro przekroczyło 4,30 zł, frank i dolar 3,67 zł a funt z kolei  4,93 zł. Są to najwyższe poziomy od początku 2018 roku. Ostatni raz tak słabego złotego oglądaliśmy w październiku 2018 roku. Powodem jest strach inwestorów przed rozwojem sytuacji we Włoszech. Powoli jednak mamy do czynienia z sytuacją, że niewiele gorszego może się wydarzyć. Skoro inwestorzy boją się koalicji lub powtórnych wyborów to przynajmniej jeden z tych scenariuszy się wydarzy a wtedy w ramach poczucia ulgi waluty powinny trochę powrócić w stronę poprzednich poziomów.

Dobre dane z Polski

Dzisiaj o godzinie 10:00 poznaliśmy ważne dane z Polski. Produkcja przemysłowa rośnie w ciągu roku o 9,3%. Jest to bardzo dobry wynik, niestety analitycy spodziewali się 9,5% wzrostu. Warto zwrócić uwagę, że produkcja budowlana wzrasta o imponujące 19,7%. Co ciekawe pomimo odczytu poniżej oczekiwań inwestorzy spojrzeli przychylniejszym okiem po tych danych na złotego. Najprawdopodobniej dane te były dobrym pretekstem by zamknąć pozycję na złotówce i zrealizować zyski na ostatnim osłabieniu. Ze względu na dzień wolny na ważnych rynkach dzisiaj warto wziąć pod uwagę, że jutro do pracy wrócą Niemcy i Szwajcarzy co może ponownie namieszać na walutach.

Wenezuela bez zmian

Obecny prezydent Nicolas Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli. Opozycja wskazuje na wiele nieprawidłowości podczas samego głosowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że szanse kontrkandydata najmocniej zaprzepaścił pomysł bojkotu wyborów przez opozycję, W rezultacie wynik pierwszej rundy wyniósł 68% do 22% pomimo doprowadzenia  gospodarki kraju do fatalnego stanu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak już ważnych danych. Warto natomiast zwrócić uwagę, że Zielone Świątki są powodem dnia wolnego w Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech i w Norwegii. W rezultacie można spodziewać się mniejszej zmienności na rynkach walutowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl