Kurs franka najniżej od lutego

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Kolejny słabszy sygnał z niemieckiego przemysłu osłabia wspólną walutę. Frank Szwajcarski tanieje, a Serbowie przewalutują kredyty. Amerykański deficyt handlowy coraz mniejszy.

Nastroje w niemieckim przemyśle

Indeks PMI w Niemczech, pokazujący przewidywania względem kondycji przemysłu, pozostaje na niskim poziomie. Odczyt 44,5 punktu to wzrost względem ostatniego badania, ale to wciąż wyraźnie poniżej 50 punktów. Dlaczego 50 pkt jest takie istotne? Jest to bariera symbolicznie rozróżniająca wzrost od recesji. Jeżeli indeks osiąga ten poziom, oznacza to, że taka sama liczba osób przewiduje poprawę i pogorszenie koniunktury. Analitycy spodziewali się wyższego rezultatu, dlatego nie może dziwić osłabienie się euro względem dolara o 0,5 centa po ogłoszeniu wyników.

Frank szwajcarski tanieje

Szwajcarska waluta jest najtańsza od lutego. Zejście poniżej 3,75 zł to jeszcze nie okolice 3,50 zł, występujące w zeszłym roku, ale  z pewnością mogą pozwolić na odczucie ulgi u kredytobiorców. W Polsce ustawa antyfrankowa po raz kolejny utknęła w martwym punkcie. Natomiast w Serbii rząd podjął decyzje o przewalutowaniu kredytów. Co ciekawe, zamiast na dinary, kredyty przewalutowywane są na euro. Jest to dziwny ruch z punktu widzenia klientów, jednak wygląda korzystnie biorąc pod uwagę redukcję sumy zadłużenia o 38%.

Dobre dane z USA

Deficyt handlowy USA okazał się niższy od oczekiwań. Analitycy spodziewali się 53,5 mld dolarów, wynik wyniósł 49,4 mld. Powodem był szybszy od oczekiwań wzrost eksportu przy wolniejszym wzroście importu. Jest to zmiana, która na pewno cieszy prezydenta Donalda Trumpa, którego jednym z celów jest równoważenie bilansu handlowego. Rynki walutowe przyjęły te dane dosyć neutralnie.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Wspólna deklaracja Polski i USA krokiem milowym dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci 5G