Kurs funta, euro i dolara. Spojrzenie na główne waluty

0

Polski złoty wczoraj umocnił się w relacji do dwóch głównych walut, istotnie zyskując zwłaszcza w parze z dolarem amerykańskim.

Krajowej walucie sprzyjała przede wszystkim poprawa nastrojów wokół aktywów ryzykownych i odpowiadająca jej słabość USD, która umożliwiła wzrost innym głównym walutom oraz walutom emerging markets. Poprawa nastrojów wokół konfliktu handlowego na linii USA-Chiny oraz stabilizacja po ostatniej wyprzedaży na globalnych rynkach akcji to jedne z głównych czynników zewnętrznych wspierających polską walutę.

Co tyczy się informacji z kraju, ostatnie dni nie przyniosły optymistycznych informacji. Inflacja CPI w ostatnim miesiącu pomiarów wyniosła zaledwie 1,7% w ujęciu rocznym. Te oraz ostatnie, słabsze dane z krajowego rynku pracy nie sprzyjają perspektywom rychłych podwyżek stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej. A niektóre inne kraje regionu od jakiegoś czasu stopy podnoszą. Rumunia może nie być najlepszym przykładem, z uwagi na to, że boryka się z najwyższą inflacją wśród krajów UE. Jednak kraj z dużo bardziej umiarkowanym poziomem dynamiki cen, czyli Czechy, dokładnie wczoraj podjęły decyzję o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej do poziomu 1,75%. Tym samym stopa procentowa u naszych południowych sąsiadów przekroczyła poziom referencyjnej stopy NBP.

Pozytywne nie są również ostatnie informacje płynące z sektora przemysłowego. Dzisiejszy indeks PMI wprawdzie pokazał odczyt wyższy od oczekiwanego i zbliżony do tego z poprzedniego miesiąca, tak jednak nadal znajduje się jedynie nieznacznie powyżej granicy oddzielającej ekspansję, od kurczenia się sektora. Problemy widać również, jeśli przyjrzymy się kompozycji danych. W październiku aktywność w sektorze nieco ratował wewnętrzny popyt, nowe zamówienia eksportowe natomiast malały trzeci miesiąc z rzędu. Po raz pierwszy od ponad 5 lat spadło zatrudnienie w sektorze, a niższe zamówienia i rosnąca presja kosztowa negatywnie wpływała na nastroje menedżerów – indeks je opisujący znalazł się na najniższym poziomie od 6 lat. Nietrudno wyobrazić sobie, żeby indeks w najbliższym czasie przebił graniczny poziom 50 punktów.

Czytaj również:  Polacy coraz chętniej decydują się na telekomunikacyjne pakiety. Korzysta z nich już 10 mln osób

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro – EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek spadł o 0,4%, wahając się w widełkach 4,32-4,34. Wspólna europejska waluta doświadczyła wczoraj znaczącego umocnienia w parze ze słabszym dolarem amerykańskim, jednocześnie nieco osłabiła się w relacji do funta brytyjskiego.

Dzisiejsza rewizja indeksu aktywności w przemyśle strefy euro nie przyniosła większych zaskoczeń. W październiku wskaźnik znalazł się na poziomie 52, minimalnie niższym niż podano we wstępnym szacunku.

Kurs funta – GBP

Kurs GBP/PLN w czwartek wzrósł o 0,5%, wahając się w widełkach 4,89-4,94. Funt brytyjski był wczoraj jedną z lepiej radzących sobie walut świata. Szterlingowi sprzyjało zarówno osłabienie dolara amerykańskiego, jak i optymizm ze strony Banku Anglii.