Londyn głosuje, Europa czeka

0

Ważnych publikacji gospodarczych nie ma dziś wiele, ale dzień zapowiada się interesująco. Ciekawe informacje pojawią się poza sferą gospodarki, ale ich wpływ na rynki i tak jest olbrzymi. Doświadcza tego właśnie turecka lira, szarpana konfliktem między premierem Ahmetem Davutoglu a prezydentem Erdoganem. Atmosfera jest napięta, ryzyko polityczne rośnie, region staje się coraz bardziej zapalny, zwłaszcza po zapowiedzi Davutoglu, że Turcja może wysłać do Syrii swoje wojska lądowe.

W centrum uwagi jest dziś Wielka Brytania, nie tylko ze względu na słabe, po raz kolejny, dane PMI, tym razem dla usług. Wielka Brytania wybiera dziś władze lokalne, w tym mera Londynu. Faworytem jest laburzysta Sadiq Khan – urodzony w Londynie syn pakistańskich imigrantów, muzułmanin, prawnik zajmujący się prawami człowieka. Kontrkandydat to konserwatysta Zac Goldsmith. Drugie dno tegorocznych wyborów to stosunek do Breksitu: Khan jest zwolennikiem pozostania Wielkiej Brytanii w UE, Goldsmith to eurosceptyk. Wyniki głosowania dla większości regionów w Wielkiej Brytanii będą znane w piątek rano, a dla Londynu – prawdopodobnie po południu.

Inwestorzy czekają na jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Nie do końca wiadomo, czego się spodziewać, bo prognozy nie są jednoznaczne: subindeks zatrudnienia w kwietniowym odczycie ISM dla usług wyraźnie wzrósł, natomiast dane ADP na temat rynku pracy rozczarowały. Piątek przyniesie rozstrzygnięcie, który ze wskaźników jest bliższy prawdy.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Czytaj również:  Amazon szansą dla polskiej branży kosmetycznej