Mieszane nastroje na Wall Street, złoty umacnia się na fali unijnych pieniędzy

forex giełda

Piątek przyniósł mieszane wyniki na Wall Steet. Nasdaq Composite stracił 0,3 proc., Sp500 nie wykazał większej zmiany a przemysłowy Dow Jones zyskał 0,2 proc. Kurs głównej pary walutowej oscylował wokół poziomu 1,0820 a dziś rano notowania lekko urosły w kierunku 1,0835. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły w ubiegły piątek, głównie na długim końcu. Spowodowało to spłaszczenie krzywej rentowności. W piątek poznaliśmy indeks instytutu Ifo dla Niemiec. W tym tygodniu rynek czeka na raport na temat wydatków Amerykanów (czwartek). Perspektywa odblokowania pieniędzy unijnych wspierają złotego.

Najważniejszymi publikacjami danych z USA w tym tygodniu będzie deflator PCE za styczeń, publikowany w czwartek. Przyciągnie on szczególną uwagę po mocniejszych niż oczekiwano raportach o inflacji CPI i PPI za styczeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Konsensus rynkowy zakłada, że główny deflator PCE spadnie do 2,4 proc. r/r wobec 2,6 proc. w grudniu, a bazowy wskaźnik wyniesie 2,8 proc. r/r wobec 2,9 proc. w grudniu.

Piątkowy odczyt indeksu Ifo (indeks klimatu biznesowego) pokazał jedynie lekki wzrost z 85,2 pkt. do 85,5 pkt. To pokazuje, że nastroje pozostają słabe. Niestety nadal nie ma oznak ożywienia w Niemczech, mimo że, sytuacja w wielu innych krajach nieco się poprawiła w ostatnich miesiącach. Oczywiście firmy w Niemczech cierpią z powodu wielu obciążeń strukturalnych, takich jak biurokracja, długie procedury zatwierdzania, wysokie ceny energii i podatki, a rząd nie podejmuje zdecydowanych działań. Ocena bieżącej sytuacji biznesowej pozostałą na poziomie 86,9 pkt. a oczekiwania na kolejne sześć miesięcy nieznacznie się poprawiły z 83,5 do 84,1 pkt.

Złoty pozostaje mocny zarówno względem euro oraz dolara amerykańskiego. Siłę złotego wsparła wizyta szefowej Komisji Europejskiej, która poinformowała, że w nadchodzących dniach środki europejskie zostaną odblokowane lda Polski (łącznie 137 mld euro: 60 mld z KPO oraz 76 mld euro z polityki spójności). Srodki te spowodują, że w 2024 roku w Polsce będziemy obserwować dodatnią dynamikę inwestycji w gospodarce. Dodatkowo pieniądze te zmniejszą zapotrzebowanie na zagraniczne finansowanie.

Kurs EUR/PLN pozostaje w poniedziałek rano w okolicach lokalnych dołków i wskazuje poziom 4,31. Notowania USD/PLN oscylują wokół 3,98.

Łukasz Zembik