Na co zwracać uwagę przy urządzaniu własnej kuchni?

Na co zwracać uwagę przy urządzaniu własnej kuchni

Aby kuchnia dobrze spełniała swoją funkcję, powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być funkcjonalna. Każdego dnia spędzasz w niej sporo czasu i błędy popełnione przy jej projektowaniu mogą Ci utrudnić codzienne gotowanie. Oto kilka wskazówek, które Cię przed nimi uchronią!

Funkcjonalny trójkąt roboczy

Tzw. trójkąt roboczy to obszar, z którego korzystasz podczas przygotowywania posiłków, składający się z trzech stref: przechowywania, zmywania i gotowania. Jego uzasadnieniem jest kolejność czynności, które wykonujesz w kuchni, szykując coś do jedzenia: najpierw otwierasz lodówkę i wyjmujesz z niej składniki, później myjesz je pod bieżącą wodą, a na końcu poddajesz obróbce termicznej na płycie grzewczej lub w piekarniku. Z tego powodu wierzchołkami trójkąta roboczego powinny być lodówka, zlewozmywak i kuchenka z płytą. Istotne są również odległości między nimi, które w idealnej sytuacji powinny wynosić:

  • 120-210 cm w przypadku zlewozmywaka i lodówki,
  • 120-270 cm w przypadku lodówki i kuchenki,
  • 90 lub 120-210 cm w przypadku zlewozmywaka i kuchenki.

Jeśli zachowasz te proporcje, skrócisz odległości, które pokonujesz zwykle podczas przygotowywania posiłków – zaoszczędzisz więc na czasie.

Szafek nigdy za wiele

Nawet jeśli obecnie nie masz dużo akcesoriów kuchennych, z biegiem lat ich liczba będzie rosnąć, a Tobie zacznie brakować miejsca do ich przechowywania. Stojąc na blacie roboczym, będą zajmować miejsce potrzebne do przygotowywania posiłków, a przy tym wprowadzać do pomieszczenia przytłaczający chaos.

Unikniesz tego, jeśli już na etapie projektowania kuchni zadbasz o to, by znalazło się w niej miejsce na odpowiednią liczbę szafek i szuflad. Zorganizuj je też w taki sposób, by były nie tylko pojemne, ale także funkcjonalne. Pomogą Ci w tym wysuwane koszyki i najróżniejsze organizery, dzięki którym każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce i będzie zawsze pod ręką.

Nowoczesne urządzenia kuchenne

Na Twój codzienny komfort podczas gotowania wpłynie również to, jakie urządzenia wybierzesz. Producenci współczesnego AGD wyposażają je w szereg innowacyjnych funkcji, które nie tylko zapewniają Ci wygodę i bezpieczeństwo, ale wręcz ułatwiają przygotowywanie potraw.

Aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, wybierz takie sprzęty, które łączą w sobie funkcje kilku urządzeń – zajmą niewiele miejsca, a jednocześnie zapewnią Ci dużo możliwości. Przykład? Nowoczesne piekarniki mogą dysponować funkcją gotowania z wykorzystaniem pary, umożliwiającą przygotowywanie zdrowych potraw bez grama tłuszczu. Grille elektryczne mogą mieć wymienne płytki do gofrów, panini, a nawet do ciasteczek. Innowacyjne płyty gazowo-indukcyjne stanowią z kolei połączenie dwóch rodzajów popularnych płyt grzewczych. Dzięki temu możesz korzystać z zalet płyty indukcyjnej i gazowej, choć masz na blacie tylko jedno urządzenie.

Design na lata?

Kuchnię urządzasz zapewne raz na kilka lub kilkanaście lat. Wybierając jej kolorystykę i wyposażenie, zwróć uwagę, by ich wygląd nie znudził Ci się w krótkim czasie – a jeśli już się znudzi, by można go było szybko odświeżyć, bez dużego wkładu finansowego. Pamiętaj o tym, że w zasadzie każdy element wystroju kuchni możesz przemalować. Wymaga to nieco wysiłku, lecz pozwala szybko zmienić aranżację, i to w względnie tanim kosztem.