Najlepiej inwestować w Polsce. Według ekspertów WSI Capital w spółki MSP

0

Opublikowany 22 stycznia 2014 roku ranking Bloomberg „Best for Business in East Europe and Central Asia” potwierdza, że Polska jest najlepszym miejscem we Wschodniej Europie do prowadzenia biznesu. Dlaczego? Ta znakomita pozycja to rezultat analizy takich czynników, jak np. stopień integracji gospodarczej, koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej, robocizny i materiałów. To właśnie w naszym kraju klimat biznesowy jest najlepszy, a tuż za nami plasują się nasi południowi sąsiedzi Czesi oraz Węgry.

Jak wskazują autorzy raportu przede wszystkim ciągle rozwija się u nas rynek konsumencki, a także poprawia infrastruktura, na którą w ostatnich latach wydaliśmy, aż 80 miliardów dolarów. Eksperci Bloomberga zauważają, że nasza gospodarka jest najlepiej rozwijającą się od globalnego kryzysu, jaki nastąpił w 2008 roku. Wcześniej zagraniczni inwestorzy woleli lokować swe pieniądze w innych krajach regionu, jednak mocna pozycja złotego zachęca do inwestycji w Polsce. W ostatnich latach w Polsce zainwestowała m.in. firma IBM oraz Procter & Gamble, a Amazon otwiera trzy nowe centra logistyczne.

Dzięki takim inwestycjom w Polsce z roku na rok zwiększa się PKB, a gospodarka staje się jeszcze bardziej konkurencyjna. Należy jednak pamiętać, że w naszym kraju duże znaczenie w tworzeniu PKB odgrywają w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, które coraz lepiej funkcjonują na rynku. Nierzadko jednak firmy z sektora MŚP potrzebują dużych nakładów pieniężnych, by sfinansować nowe projekty. Wtedy najbardziej pomocne mogą się okazać fundusze Venture Capital.

– Firmy z sektora MŚP biorą aktywny udział w procesie zmian w strukturze przemysłowej kraju i stymulują wzrost gospodarczy. Naszym zdaniem inwestycje w tego typu przedsiębiorstwa to nie tylko szansa na zysk dla inwestorów, ale i szereg korzyści dla polskiej gospodarki – mówi Jacek Kajko, partner WSI Capital.

Czytaj również:  Strategie cenowe - co wpływa na cenę?