Okulary? Dziękuję, rzuciłem!

laserowa korekcja wzroku

Mogłoby się wydawać, że jeśli u kogoś na jakimś etapie życia wystąpiła wada widzenia, to przez długie lata taka osoba musi być „skazana” na okulary korekcyjne (ewentualnie soczewki kontaktowe). Jednak nic bardziej mylnego – dzięki laserowej korekcji wzroku można dziś nie tylko pozbyć się wady, ale również całkowicie porzucić okulary!

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Wyobraź sobie zabieg, który jest krótki, bezbolesny i bardzo komfortowy. Do tego robi różnicę, bo potrafi sprawić, że Twoje oczy znów widzą wyraźnie. Możesz z niego skorzystać i jeszcze w tym samym dniu wrócić do domu. Brzmi dobrze, prawda? Niemal jak zabieg idealny J Wszystkie wymienione cechy ma w sobie laserowa korekcja wzroku. Ta nowoczesna metoda usuwania wad widzenia z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na całym świecie – również w naszym kraju. I nic dziwnego – trwa tylko kilkanaście minut, jest bardzo bezpieczna, a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia (w kroplach) również całkowicie bezbolesna.

Gdzie ręka nie może, tam laser pośle!

Na czym dokładnie polega laserowa korekcja wzroku? Istotą tego zabiegu jest wyprofilowanie rogówki oka za pomocą lasera. Dzięki temu jej powierzchnia ma prawidłowy kształt – tak, aby światło wpadające do wnętrza gałki ocznej trafiało dokładnie na siatkówkę; dopiero gdy się tam zogniskuje możemy ostro widzieć. Dzięki dostępnym dziś technologiom taka procedura trwa bardzo krótko – sam czas pracy lasera na jednym oku to raptem kilkadziesiąt sekund. Do tego jego zastosowanie pozwala na znacznie większą precyzję, niż gdyby zabieg wykonywano w pełni ręcznie. Dzięki temu zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością.

Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność

Za pomocą laserowej korekcji wzroku możemy usunąć:

 • astygmatyzm (do 6 dioptrii),
 • krótkowzroczność (do -12 dioptrii),
 • nadwzroczność (do +6 dioptrii).

Wymienione wady refrakcji są dziś jedną z głównych przyczyn zaburzeń wzroku na całym świecie – i niestety stają się coraz powszechniejsze. Wraz z rozwojem technologii częściej diagnozowana jest krótkowzroczność. Długie i częste korzystanie z komputera, tabletu czy smartfonu może być jedną z przyczyn jej wystąpienia. WHO szacuje, że do 2050 r. tę wadę będzie miała połowa populacji naszej planety! Najbardziej narażone są dzieci, których oczy dopiero się rozwijają – ale dorośli też powinni pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z wszelkich ekranów (np. poprzez robienie krótkich, ale częstych przerw, które pozwolą oczom nieco odpocząć).

Przeciwskazania do laserowej korekcji wzroku

Przed zabiegiem pacjent zgłasza się na panel badań kwalifikacyjnych. Trwa to zwykle ok. 2h, a w tym czasie lekarz może m.in. ocenić struktury oka, dobrać najlepszą metodę laserowej korekcji wzroku, a także sprawdzić, czy nie występują przeciwskazania do jej przeprowadzenia. W tym miejscu trzeba postawić pytanie – co może nam uniemożliwić poddanie się zabiegowi? Lista takich czynników jest dość krótka, a znajdują się na niej:

 • nieustabilizowana wada wzroku;
 • patologiczne zmiany na rogówce;
 • choroby takie jak np. jaskra, a także niektóre schorzenia autoimmunologiczne i silne alergie;
 • ciąża i okres karmienia;
 • skłonność do tworzenia się bliznowców;
 • poważny niedobór wydzielania łez;
 • ciężki stan ogólny.

Jak to jest z wiekiem? Kiedy mogę (a kiedy nie mogę) skorzystać z zabiegu?

Na liście przeciwwskazań zabrakło wieku. Czy są ograniczenia wiekowe laserowej korekcji wzroku? Kluczem jest pierwszy punkt powyższej listy. Żeby procedura była skuteczna, wada widzenia musi być ustabilizowana, czyli najprościej mówiąc – zatrzymać się. Do stabilizacji dochodzi przeważnie ok. 18-21. roku życia i dlatego zabiegu nie wykonuje się wcześniej. Z kolei po 45. roku życia, gdy powoli może już rozwijać się naturalna starczowzroczność, lepszym rozwiązaniem będzie refrakcyjna wymiana soczewki, która pozwala rozwiązać kwestię okularów do czytania, a przy tym jest znakomitym sposobem profilaktyki zaćmy.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku?

Usuwaniu wad widzenia możesz poddać się w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku? Choć sama procedura jest dość prosta i małoinwazyjna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 • na dzień przed zabiegiem rezygnujemy z makijażu okolicy oczu;
 • unikamy spożywania alkoholu na 24 h przed korekcją (i przez 48 h po);
 • rano możemy zjeść lekki posiłek – ale rezygnujemy z kawy, mocnej herbaty i „energetyków”;
 • ubieramy się tak, by było nam wygodnie;
 • na zabieg przyjeżdżamy z osobą towarzyszącą – prowadzenie samochodu bezpośrednio po korekcji jest przeciwwskazane.

Dzięki zastosowaniu się do tych kilku zasad będziemy w pełni gotowi na skorzystanie z zabiegu laserowej korekcji wzroku. A stąd już tylko kilka kroków do odczucia jego efektów. Odzyskamy ostre widzenie i – zupełnie jak w tytule tego tekstu – będziemy mogli powiedzieć „Dziękuję, okulary już rzuciłem”!

Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku i leczenia wad widzenia znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/.