Optymizm na giełdach

Wynik niedzielnych wyborów we Francji usatysfakcjonował uczestników rynku. W konsekwencji umocnieniu uległa pozycja euro. Zyskiwały też na sile indeksy giełdowe, w tym WIG20.

Wygrana „centrowego” Emmanuela Macrona, a przede wszystkim przekazanie mu swojego poparcia przez Fillona, wlały na europejskie rynki optymizm. Inwestorzy lubią bowiem spokój i stabilizację, a obietnice zmian i poprawy sytuacji Francji Marine Le Pen postrzegane są jako obarczone ryzykiem destabilizacji. Handel rozpoczął się więc od dużych wzrostów na euro. Podobnie było z indeksem WIG20, który rozpoczął handel luką otwarcia, i tak też zakończył dzień. Analogicznie przedstawiał się później wykres notowań indeksu SP500 z USA.

W cieniu wydarzeń na rynku walutowym i giełdowym taniała ropa. Ceny tego surowca zakończyły dzień na minusie. Inwestorzy nie mają pewności czy OPEC zdecyduje się przedłużyć okres ograniczenia wydobycia tego surowca. Danych makroekonomicznych było wczoraj niewiele. Podobnie będzie również i dzisiaj. Dużo lepiej będzie pod tym względem dopiero w czwartek, kiedy to swoje posiedzenia zakończą Bank Japonii oraz Europejski Bank Centralny.

SP50025042017r

Wczorajsze zmiany na giełdach w USA mogą napawać optymizmem. Indeks SP500 wyszedł ponad linię spadkową. Równocześnie wskaźnik RSI powrócił ponad poziom 50. Teoretycznie droga na 2450 jest teraz otwarta. Wszystko zależy od tego, czy w najbliższych dniach uda się utrzymać optymizm z wczoraj. Jeśli nie dojdzie do odwrotu, byki staną przed dużą szansą na zyski. Wsparcie mamy na 2350 a następnie 2300.

Sylwester Majewski
www.forex-desk.net