Oszczędzamy czy wydajemy więcej? Niedziele bez handlu pod lupą ekspertów

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, swego czasu, była chyba najbardziej komentowaną rezolucją. Zwolennicy podkreślali jej wpływ na rodzinę i ograniczenie ekspansji zagranicznych koncernów, przeciwnicy zaś argumentowali, że to ograniczenie wolności jednostki. O tym, jak niedziela bez handlu wpłynęła na portfel i nawyki zakupowe przeciętnego Kowalskiego, rozmawiamy z Haliną Kochalską, ekspertką rejestru dłużników Big InfoMonitora.

Wolne od handlu niedziele pozwoliły części Polaków ograniczyć wydatki. Pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela widzi co szósty badany. Dla czterech na pięciu nie zmieniło się nic, a jeden na siedemnastu wydaje więcej. Jaki jest tego powód?

– „Z badania, które przeprowadził rejestr dłużników Big InfoMonitor wynika, że Polacy zaoszczędzili na zamknięciu sklepów w niedzielę. Największe zamieszanie w budżetach i portfelach obywateli, zakaz handlu wprowadził wśród osób w wieku od 18 do 44 lat. Widać tutaj, że szczególnie 18-24 latkowie zaoszczędzili i to oni, najwyraźniej, najwięcej czasu spędzali w galeriach handlowych.” – dla Newsrm.tv wyjaśnia Halina Kochalska.

– „Te osoby wydają teraz więcej na spotkania towarzyskie, na wyjścia do kina, do teatru, do restauracji. W ten sposób zapełniają wolny czas, pozostały po wyjściach na zakupy. Niewykluczone, że ta ewolucja wydatków sprawi, że ostatecznie będziemy wydawać więcej, bo wyjścia do restauracji czy kina z rodziną, często okazują się dużo bardziej kosztowne, niż zakupy w galerii handlowej.” – tłumaczy nasz ekspert.

Na handlowe niedziele w najmniejszym stopniu nastawione było najstarsze pokolenie. Dziewięciu na dziesięciu seniorów nie zmniejszyło, ani nie zwiększyło swoich wydatków po zamknięciu sklepów.

Jednakże największym beneficjentem zakazu handlu w niedzielę, jest sektor handlu elektronicznego. Oczywiście, jeszcze nie do wszystkich sklepów w sieci zostały przekierowane wydatki, które trafiały do sklepów stacjonarnych, jest to jednak kwestią czasu i e-handel doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Świadczy o tym, m.in. dynamiczny wzrost liczby nowo uruchamianych e-sklepów. Osoby, które wydają więcej z uwagi na wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, najczęściej jako przyczynę swoich wydatków podają właśnie zwiększenie liczby zakupów przez Internet. Co ciekawe, do sklepów w sieci coraz chętniej zaglądają seniorzy. Właśnie internetowe zakupy okazały się główną przyczyną wyższych wydatków osób po 64 roku życia, jak i osób w przedziale 18-24 lat.