Płace w Polsce nadal szybko rosną

giełda forex

W tym tygodniu pojawiło się wiele ciekawych danych dla polskiej gospodarki. We wtorek poznaliśmy wyniki z rynku pracy. Płace w lutym br. były wyższe o 7,6% w ujęciu rok do roku. Dynamika wzrostu wynagrodzeń w Polsce cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyższe jest również zatrudnienie, które wzrosło o 2,9% r/r. Wyniki sprzedaży detalicznej w lutym były słabsze niż w styczniu br., ale w rocznym porównaniu urosły o 6,5%. W środę zostały opublikowane również wyniki produkcji przemysłowej, która biorąc pod uwagę korektę sezonową, wykazała wzrost o 6,5%. Na podstawie wymienionych danych można wnioskować, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w Niemczech praktycznie nie ma wpływu na sytuację w Polsce. Jednak i u naszych zachodnich sąsiadów zanotowano pozytywne sygnały dla gospodarki, jak wzrost indeksu ZEW z -13,4 pkt. na -3,6 pkt. W przypadku Niemczech i Polski znaczącą rolę odegra w najbliższych miesiącach rozwój negocjacji między UE i Wielką Brytanią. Exodus Wielkiej Brytanii został przełożony do co najmniej 12 kwietnia br., jednak wciąż pozostaje możliwa opcja twardego Brexitu.

Wśród globalnych wydarzeń intersujące było posiedzenie Fed, na którym zmieniono prognozę dla podwyżek stóp procentowych. W tym roku już nie powinny zostać podwyższone, a w przyszłym roku zapowiadana jest tylko jedna ich zmiana. Aktywność gospodarcza w USA spadła, a z nią i prognoza wzrostu PKB, która została obniżona do 2,1%.

W piątek rano złoty się umocnił i jego kurs utrzymywał się na poziomie 4,28 EUR/PLN. Eurodolar wzrósł na poziom 1,14 EUR/USD.

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Malwiny Krakus, analityczki AKCENTY, instytucji płatniczej rozliczającej i zabezpieczającej transakcje walutowe eksporterów i importerów z Europy Środkowej.