Pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle. PMI poniżej 50 pkt.

Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael / Ström
Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael / Ström

Listopadowy odczyt PMI wyniósł 49,5 (vs 50,4 w październiku) i po raz pierwszy od września 2014 r. był poniżej 50,0, co oznacza pogorszenie nastrojów w sektorze. Tym samym skończył się najdłuższy w historii okres nieprzerwanego wzrostu w polskim sektorze przemysłowym.

W listopadzie liczba nowych zamówień ogółem spadła drugi raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a liczba nowych zamówień eksportowych spadła czwarty miesiąc z rzędu (aczkolwiek w wolniejszym tempie niż w październiku) i szósty raz w tym roku.

Spadek liczby nowych zamówień przełożył się na pierwszy od lipca 2016 r. spadek wielkości produkcji. Z kolei polscy producenci zmniejszyli zatrudnienie drugi miesiąc z rzędu, co częściowo wynika z trudności związanych ze znalezieniem nowych pracowników.

Prognozy odnośnie przyszłej dwunastomiesięcznej produkcji pogarszają się od kwartału i są na pesymistycznym poziomie nieobserwowanym od stycznia 2013 r. Pogorszenie nastrojów wynika m.in. z oczekiwanego spowolnienia gospodarczego zarówno w kraju, jak i w Europie.

Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski