W polskim przemyśle nadchodzi recesja? Katar ma opuścić OPEC

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Indeksy PMI straszą słabą perspektywą dla Polski. Chiny i USA zawiesiły na 90 dni wprowadzanie sankcji handlowych. Katar zamierza opuścić OPEC już w styczniu 2019 roku.

Czy w przemyśle nadchodzi recesja?

Wskaźnik PMI pokazujący nastroje wśród menedżerów odpowiedzialnych za zamówienia spadł poniżej symbolicznej granicy 50 pkt. Poziom ten to taka sama ilość pozytywnych jak i negatywnych odpowiedzi. Spadek poniżej to znak, że więcej osób przewiduje pogorszenia niż poprawę sytuacji. Dane te stoją co prawda w dużej sprzeczności z obecnymi wynikami polskiej gospodarki, która ma szansę jeszcze przez jakiś czas utrzymać 5% tempo wzrostu. Waluty wyraźnie nie przejęły się tymi danymi. Polski złoty od rana umacnia się względem zarówno euro, jak i dolara, franka oraz funta. Problemem może być sytuacja gdy więcej danych zacznie pokazywać ten negatywny scenariusz.

Rozejm na wojnie handlowej

Prezydenci Chin oraz USA zapowiedzieli zawieszenie broni w trwającej wojnie handlowej. Porozumienie dotyczy wstrzymania na 90 dni nakładania kolejnych taryf. Wielu obserwatorów zwraca uwagę, że jest to zaledwie kupienie dodatkowego czasu by konflikt nie eskalował za szybko. Rynki przyjęły jednak tą informacje bardzo dobrze. W górę idą indeksy giełdowe. Na wartości wyraźnie zyskuje również juan dotychczas duszony przez potencjalne konsekwencje konfliktu.

Wyłom w OPEC

W styczniu kartel OPEC ma opuścić Katar. Jest to stowarzyszenie państw produkujących i eksportujących ropę naftową. Jego głównym celem jest regulowanie wydobycia w celu utrzymywania cen surowca na pożądanym poziomie. Katar był członkiem stowarzyszenia przez ponad pół wieku. Oficjalnym powodem jest chęć skupienia się na eksporcie gazu ziemnego, którego państwo już jest największym eksporterem na świecie. Wielu analityków wskazuje jednak na bliskie związki Kataru z Iranem oraz jawną niechęć innych państw regionu. Jaki będzie to miało wpływ na ceny ropy? Ograniczenia wydobycia surowca bez Kataru nie będą już tak skuteczne. Nie będzie to jednak rewolucyjna zmiana.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 15:30 – Kanada – indeks PMI dla przemysłu,
  • 15:45 – USA – indeks PMI dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl