Polska firma B-Act pozyskała kontrakty na 25 mln PLN w ramach odbudowy Ukrainy

Ukraina

B-Act, spółka inżynieryjna specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych pozyskała znaczące kontrakty na ukraińskim rynku. To nie jedyne zlecenia polskiej spółki w Ukrainie. Firma uczestniczy m.in. w inwestycji związanej z budową mostu nad Dniestrem łączącym Mołdawię i Ukrainę.

B-Act zawarła w ostatnim czasie trzy nowe umowy dotyczące usług doradztwa inżynieryjnego oraz nadzoru technicznego nad projektami budowlanymi związanych z odbudową infrastruktury Ukrainy. Łączna ich wartość wynosi 25 mln złotych. Projekty mają być zrealizowane do końca 2024 roku. Ze względu na zapisy poufności firma nie może zdradzać szczegółów związanych z tymi inwestycjami.

To jednak nie jedyne umowy spółki w tym kraju. Rządu Ukrainy i Mołdawii w ubiegłym tygodniu podpisały porozumienie o budowie i finansowaniu mostu Jampol – Koseuts na Dniestrze. To dobra informacja nie tylko dla tych dwóch krajów, ale również B-Act. Spółka posiada kontrakt nad nadzorem nad przygotowaniami do budowy. Zielone światło na start prac budowlanych przyspieszy realizację kontraktu bydgoskiej firmy, który jest wart 2 mln euro.

Most o długości 1400 metrów to strategiczna inwestycja dla tych dwóch krajów. Ukraina dzięki temu połączeniu poprawi komunikację z Mołdawią, która szczególnie w obliczu wojny jest ważnym szlakiem komunikacyjnym. Do tej pory w tym miejscu przejście graniczne funkcjonowała dzięki przeprawie promowej. Ta nie działa już od kilku lat. Inwestycja jest finansowana z budżetów obu krajów.

Nowe kontrakty pokazują nie tylko nasz rozwój. To również dowód na to, że odbudowa Ukrainy już dzieje się na naszych oczach. Cieszymy się, że możemy dać swój wkład w ten niezwykle ważny proces dla naszego sąsiada. Jest to możliwe również z tego powodu, że odpowiednio wcześniej uwierzyliśmy w potencjał tego rynku. Od wielu lat w Kijowie działa nasze przedstawicielstwa i jesteśmy wiodącą firmą w naszej branży w Ukrainie – podkreśla Adam Białachowski, prezes B-Act.

Spółka w pierwszej połowie przyszłego roku zamierza zadebiutować na giełdzie. Jeszcze w tym roku planuje pozyskać kapitał. – Dzięki nowym inwestorom i obecności na giełdzie chcemy zapewnić sobie finansowanie przyszłych projektów i wzmocnić finansowe fundamenty naszej ekspansji zagranicznej, która dotyczy nie tylko ukraińskiego rynku – zaznacza Adam Białachowski.

Spółka w 2022 r. osiągnęła ponad 13,8 mln PLN przychodów, co w porównaniu z 2019 r., kiedy wyniosły 4,7 mln PLN, oznacza blisko trzykrotny wzrost. Ukraina jest drugim co do wielkości rynkiem, a wygenerowane na nim przychody stanowią ok. 20 proc. całości. B-Act prowadzi swoją działalność głównie w Europie, ale również realizuje projekty w Brazylii czy na Bliskim Wschodzie, m.in. biorąc udział przy budowie stadionu na mundial w Katarze. Największa część przychodów pochodzi z kontraktów realizowanych na polskim rynku. Firma planuje debiut na NewConnect w pierwszej połowie 2024 r.