Polski złoty zyskał na spokojnej sytuacji politycznej w Europie

0

W tym tygodniu rynek europejski był w dobrym nastroju. Wynika to przede wszystkim z wyników pierwszej tury francuskich wyborów prezydenckich. Wyborcy zdecydowali, że w drugiej turze zmierzą się kandydaci Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

Rynki początkowo obawiały się wygranej Marine Le Pen, która jest znana ze swoich populistycznych poglądów i negatywnego nastawienia do UE. Ze względu na to, że prognozy przed drugą turą wyborów faworyzują Emmanuela Macrona, nerwowość na rynku uległa wyraźnemu zmniejszeniu. Dzięki tym wydarzeniom umocnił się polski złoty jako waluta, która zyskiwała na stabilnym rozwoju. Jest to dobra wiadomość dla Polaków, którzy mają zobowiązania we frankach szwajcarskich, ponieważ frank, jako bezpieczna waluta, w tym okresie się osłabia (dodatkowo, SNB utrzymuje ujemne stopy procentowe). Optymizm jest uzasadniony, ale rynki są może aż nazbyt spokojne, ponieważ przed drugą turą wyborów może się jeszcze wiele wydarzyć. Handlowcy powinni być bardziej ostrożni. W tym tygodniu potwierdzona została dobra kondycja polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła do 8,1%. Jest to pozytywną wiadomością dla polskich pracowników. Co więcej, można oczekiwać, że stopa bezrobocia będzie nadal spadać.

Jak już zostało wspomniane, złoty w tym tygodniu umacniał się i w piątek rano kurs wynosił 4,22 EUR/PLN. Kurs głównej światowej pary walutowej EUR/USD w piątek rano wynosił 1,09.

AKCENTA CZ a.s.

Czytaj również:  Kto wydaje więcej niż zarabia - Rumunia