Południe Polski wygrywa walkę o najemców z sektora BPO i SSC

0
Rondo Business Park Kraków
Rondo Business Park -Kraków

Kraków zajmuje drugie po Warszawie miejsce pod względem zasobów powierzchni biurowej. Utrzymuje również pozycję regionalnego lidera sektora BPO/SSC. Rośnie mu jednak poważna konkurencja. Najemcy z sektora usług dla biznesu obok Krakowa, coraz częściej wybierają też Wrocław i Katowice – wynika z raportu CBRE „Poland Office Destinations 2019” poświęconego regionalnym rynkom biurowym. Zaletą Katowic jest bliskość sąsiednich miast tworzących aglomerację śląską. Wrocław natomiast zapewnia dostęp do doświadczonej kadry wyspecjalizowanej w technologiach informatycznych.

Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE
Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE

– Z punktu widzenia pracodawców m.in. z sektora BSS Kraków, Katowice i Wrocław to bardzo atrakcyjne rynki pracy. Kraków kusi wielokulturowością i atrakcyjnym poziomem życia europejskiego miasta. Wrocław stawia na technologie informacyjne i tworzy środowisko przyjazne start-upom. Z kolei mała odległość dzieląca te lokalizacje, potencjał aglomeracyjny Śląska oraz świetnie rozwinięta infrastruktura czynią Katowice dynamicznie rozwijającym się i nowoczesnym centrum biznesowym. To co wyróżnia wszystkie trzy miasta to silna kultura akademicka, mocny nacisk na rozwój infrastruktury oraz coraz większa liczba stref zielonych w centralnych punktachkomentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy CBRE.

Patrząc na liczbę inwestycji realizowanych w regionie widać wyraźnie, że cały czas pozostaje on wyjątkowo interesujący dla deweloperów. Jak wynika z najnowszego raportu CBRE „Poland Office Destinations 2019” Kraków obecnie ma w swojej ofercie 1,26 mln mkw. już istniejącej powierzchni biurowej. W przypadku Wrocławia jest to ponad 1 mln mkw. Natomiast katowicki rynek biurowy dysponuje 519 tys. mkw. Ponadto w samym Krakowie ponad 200 tys. mkw. znajdujących się obecnie w budowie ma być oddanych do użytku jeszcze w 2019 r. – podają eksperci CBRE.

W 2018 r. największy popyt na powierzchnię biurową odnotował Kraków, gdzie wynajętych zostało 211 tys. mkw. (w porównaniu do Wrocławia – 163 tys. mkw. i Katowic – 38 tys. mkw.). Co więcej, na rynkach biurowych w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach poziom pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie (pomiędzy 8,5 a 9,7%), zbliżonym do średniej krajowej. Jednak każdy z tych rynków stoi przed wyzwaniem rosnącego popytu na lokalizacje premium. Najemcy szukają biur w centrum miasta z odpowiednią infrastrukturą i ofertą usług, ponieważ w ten sposób mogą przyciągnąć lub zatrzymać największe talenty danej branży.

Kraków bez zdefiniowanego centrum biznesowego

Kraków nie ma jednego określonego ośrodka biznesowego, przez co biura do wynajęcia znajdują się w różnych częściach miasta. Z uwagi na świetne warunki (atrakcyjne czynsze, dostęp do wykwalifikowanej kadry, dobry dojazd) oferowane przez stolicę Małopolski spośród wszystkich polskich miast, to właśnie w Krakowie ulokowało się najwięcej firm z sektora usług BPO i SSC. Co istotne, Kraków w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie w sektorze hi-tech aż o 66%. Zapewne to wpłynęło na zdobycie wysokiej lokaty w rankingu CBRE „EMEA Tech Cities”, który identyfikuje największe klastry technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce oraz te z największymi szansami na dynamiczny rozwój. W zestawieniu miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym poza Krakowem znalazły się także Katowice i Poznań.

Czytaj również:  2019 kolejnym rekordowym rokiem pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych na krajowym rynku nieruchomości

Kraków, jako rynek najbardziej dojrzały, wciąż wiedzie prym pod kątem zainteresowania ze strony najemców szukających atrakcyjnych lokalizacji pod swoje centra usług wspólnych. Kolejne zachodnie firmy rozwijają swój biznes w stolicy Małopolski, przede wszystkim ze względu na wysoką podaż wykwalifikowanej kadry pracowniczej i wszechobecną znajomość realiów panujących w sektorze BPO/SSC – podsumowuje Kamil Tyszkiewicz.

Wrocław zwiększa swoją rolę

Szeroka gama powierzchni biurowych to jedna z wielu zalet Wrocławia. Najbardziej dogodne lokalizacje dla biznesu to granice centrum miasta, gdzie mieszczą się najnowsze budynki, m.in. Sagittarius Business House, Retro Office House. W całym Wrocławiu do dyspozycji najemców jest ponad 1 mln mkw. powierzchni biurowej, a w budowie znajduje się kolejne 150 tys. mkw. Co więcej, Wrocław oferuje dostęp do doskonale wyszkolonych pracowników, absolwentów jak i  specjalistów z doświadczeniem przede wszystkim z zakresu technologii informacyjnych, finansów, a także z sektora usług wspólnych.

Katowice o potencjale BPO i SSC

Katowicki wynajem biur i rynek biurowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony międzynarodowych firm i najemców, w tym sektora usług BPO i SSC. 66 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni jest obecnie w budowie, w tym 30 tys. mkw. ma zostać oddanych do użytku do końca 2020 r. Atrakcyjną zachętę stanowią biura do wynajęcia o relatywnie niskich stawkach czynszu w porównaniu do innych miast w Polsce. Region ten tworzą duże aglomeracje miejskie, w tym katowicka, które poza dogodnymi warunkami najmu, maja do zaoferowania znaczną liczbę studentów, absolwentów jak i pracowników z doświadczeniem.