Południe Polski wygrywa walkę o najemców z sektora BPO i SSC

Rondo Business Park Kraków
Rondo Business Park -Kraków

Kraków zajmuje drugie po Warszawie miejsce pod względem zasobów powierzchni biurowej. Utrzymuje również pozycję regionalnego lidera sektora BPO/SSC. Rośnie mu jednak poważna konkurencja. Najemcy z sektora usług dla biznesu obok Krakowa, coraz częściej wybierają też Wrocław i Katowice – wynika z raportu CBRE „Poland Office Destinations 2019” poświęconego regionalnym rynkom biurowym. Zaletą Katowic jest bliskość sąsiednich miast tworzących aglomerację śląską. Wrocław natomiast zapewnia dostęp do doświadczonej kadry wyspecjalizowanej w technologiach informatycznych.

Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE
Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE

– Z punktu widzenia pracodawców m.in. z sektora BSS Kraków, Katowice i Wrocław to bardzo atrakcyjne rynki pracy. Kraków kusi wielokulturowością i atrakcyjnym poziomem życia europejskiego miasta. Wrocław stawia na technologie informacyjne i tworzy środowisko przyjazne start-upom. Z kolei mała odległość dzieląca te lokalizacje, potencjał aglomeracyjny Śląska oraz świetnie rozwinięta infrastruktura czynią Katowice dynamicznie rozwijającym się i nowoczesnym centrum biznesowym. To co wyróżnia wszystkie trzy miasta to silna kultura akademicka, mocny nacisk na rozwój infrastruktury oraz coraz większa liczba stref zielonych w centralnych punktachkomentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy CBRE.

Patrząc na liczbę inwestycji realizowanych w regionie widać wyraźnie, że cały czas pozostaje on wyjątkowo interesujący dla deweloperów. Jak wynika z najnowszego raportu CBRE „Poland Office Destinations 2019” Kraków obecnie ma w swojej ofercie 1,26 mln mkw. już istniejącej powierzchni biurowej. W przypadku Wrocławia jest to ponad 1 mln mkw. Natomiast katowicki rynek biurowy dysponuje 519 tys. mkw. Ponadto w samym Krakowie ponad 200 tys. mkw. znajdujących się obecnie w budowie ma być oddanych do użytku jeszcze w 2019 r. – podają eksperci CBRE.

W 2018 r. największy popyt na powierzchnię biurową odnotował Kraków, gdzie wynajętych zostało 211 tys. mkw. (w porównaniu do Wrocławia – 163 tys. mkw. i Katowic – 38 tys. mkw.). Co więcej, na rynkach biurowych w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach poziom pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie (pomiędzy 8,5 a 9,7%), zbliżonym do średniej krajowej. Jednak każdy z tych rynków stoi przed wyzwaniem rosnącego popytu na lokalizacje premium. Najemcy szukają biur w centrum miasta z odpowiednią infrastrukturą i ofertą usług, ponieważ w ten sposób mogą przyciągnąć lub zatrzymać największe talenty danej branży.

Kraków bez zdefiniowanego centrum biznesowego

Kraków nie ma jednego określonego ośrodka biznesowego, przez co biura do wynajęcia znajdują się w różnych częściach miasta. Z uwagi na świetne warunki (atrakcyjne czynsze, dostęp do wykwalifikowanej kadry, dobry dojazd) oferowane przez stolicę Małopolski spośród wszystkich polskich miast, to właśnie w Krakowie ulokowało się najwięcej firm z sektora usług BPO i SSC. Co istotne, Kraków w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie w sektorze hi-tech aż o 66%. Zapewne to wpłynęło na zdobycie wysokiej lokaty w rankingu CBRE „EMEA Tech Cities”, który identyfikuje największe klastry technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce oraz te z największymi szansami na dynamiczny rozwój. W zestawieniu miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym poza Krakowem znalazły się także Katowice i Poznań.

Kraków, jako rynek najbardziej dojrzały, wciąż wiedzie prym pod kątem zainteresowania ze strony najemców szukających atrakcyjnych lokalizacji pod swoje centra usług wspólnych. Kolejne zachodnie firmy rozwijają swój biznes w stolicy Małopolski, przede wszystkim ze względu na wysoką podaż wykwalifikowanej kadry pracowniczej i wszechobecną znajomość realiów panujących w sektorze BPO/SSC – podsumowuje Kamil Tyszkiewicz.

Wrocław zwiększa swoją rolę

Szeroka gama powierzchni biurowych to jedna z wielu zalet Wrocławia. Najbardziej dogodne lokalizacje dla biznesu to granice centrum miasta, gdzie mieszczą się najnowsze budynki, m.in. Sagittarius Business House, Retro Office House. W całym Wrocławiu do dyspozycji najemców jest ponad 1 mln mkw. powierzchni biurowej, a w budowie znajduje się kolejne 150 tys. mkw. Co więcej, Wrocław oferuje dostęp do doskonale wyszkolonych pracowników, absolwentów jak i  specjalistów z doświadczeniem przede wszystkim z zakresu technologii informacyjnych, finansów, a także z sektora usług wspólnych.

Katowice o potencjale BPO i SSC

Katowicki wynajem biur i rynek biurowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony międzynarodowych firm i najemców, w tym sektora usług BPO i SSC. 66 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni jest obecnie w budowie, w tym 30 tys. mkw. ma zostać oddanych do użytku do końca 2020 r. Atrakcyjną zachętę stanowią biura do wynajęcia o relatywnie niskich stawkach czynszu w porównaniu do innych miast w Polsce. Region ten tworzą duże aglomeracje miejskie, w tym katowicka, które poza dogodnymi warunkami najmu, maja do zaoferowania znaczną liczbę studentów, absolwentów jak i pracowników z doświadczeniem.