Postępowanie restrukturyzacyjne w dobie kryzysu

Postępowanie restrukturyzacyjne

Masz problemy finansowe w swojej firmie spowodowane przez pandemię? Z pomocą odpowiednich osób możesz odbić się od dna! Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne w dobie kryzysu i jakie korzyści daje firmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Restrukturyzacja to idealne rozwiązanie dla firm, które przez pandemię mają duże problemy finansowe. Dzięki możliwości ustalenia nowego planu spłaty i ogłoszenia upadłości dłużnika, rozpoczęcie postępowania upadłościowego nie będzie konieczne! Skorzystaj z pomocy Kancelarii Restrukturyzacyjnej już dziś, bez względu na wielkość długu Twojej firmy. Z niniejszego artykuły dowiesz się, czym właściwie jest prawo restrukturyzacyjne, czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu oraz jakie korzyści daje firmom postępowanie restrukturyzacyjne. Zapraszamy do lektury.

Prawo restrukturyzacyjne w Polsce

Prawo restrukturyzacyjne wiąże się z postępowaniem sądowym, podczas którego dla dłużnika ustala się nowy plan spłaty jego zobowiązań – tak zwany Plan układowy. Dzięki temu przedsiębiorstwo można bez problemu oddłużyć, redukując jego zadłużenie, wstrzymując wypowiedzenie różnego rodzaju umów – w tym leasingów oraz gwarantując odpowiednią przeciwegzekucyjną ochronę. Wraz z wierzycielami rozkłada się wszystkie zobowiązania na raty.

Wyróżnia się aż pięć typów związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym. Do listy zalicza się zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne oraz uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Zmiany wywołane przez COVID-19: możliwość uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

W tym roku jest możliwość skorzystania z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. To najszybszy typ postępowania restrukturyzacyjnego, przy którym zadłużona firma otrzymuje na cztery miesiące odpowiednią ochronę przed ewentualną egzekucją. Dodatkową zaletą tego typu postępowania jest także fakt, że wszelkie skutki wdrożenia wchodzą w życie niemalże od razu. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne blokuje komorniczą egzekucję i odblokowuje zajęty firmowy rachunek bankowy.

W przypadku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego należy pamiętać, że jest ono mocno ograniczone czasowo. Ustawa informuje, że koniec uproszczonego postępowania przypada na 30.06.2021 roku. Jednakże jest już projekt, który przedłuży tę możliwość aż do listopada bieżącego roku, chociaż nie został jeszcze w tym momencie wprowadzony w życie.

Co to jest postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu polega na tym, że osoba zadłużona indywidualnie ustala plan układowy z wierzycielami, u których ma zadłużenie. Doradca restrukturyzacyjny natomiast ma za zadanie, by zatwierdzić ten plan przed sądem.

Modelowy przebieg postępowania restrukturyzacyjnego

Przebieg postępowania restrukturyzacyjnego składa się z kilku kroków. W pierwszej kolejności prawnicy analizują całą sytuację firmy i decydują, czy kwalifikuje się ona do postępowania. Przedsiębiorca musi sporządzić pełną listę wierzytelności oraz spisać cały majątek swojej firmy. Analiza ta jest zwykle darmowa.

Drugim krokiem postępowania restrukturyzacyjnego jest umowa. Aby doradca mógł złożyć odpowiedni wniosek do sądu, zadłużona firma musi podpisać umowę zlecającą. W ciągu pierwszego tygodnia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym pojawi się informacja, że postępowanie zostało wszczęte. Od tego dnia firma dłużnika otrzymuje odpowiednią ochronę przeciwegzekucyjną, która trwa cztery miesiące. W trakcie trwania tej ochrony żadne umowy – w tym leasingowe, kredytowe czy najmu – nie mogą zostać wypowiedziane. Odblokowuje się także zajęte konto bankowe i zawiesza komornicze licytacje.
Podczas trwania czteromiesięcznej ochrony doradca rozmawia z wierzycielami i przesyła specjalne karty do głosowania. Przedstawia im swoje propozycje układowe. Jeśli większości głosujących pasuje układ, do sądu trafia specjalny wniosek, który ten układ ma zatwierdzić.

Kiedy tylko sąd zatwierdzi plan układowy, restrukturyzacyjny doradca staje się sądowym nadzorcą. Co trzy miesiące składa sprawozdania, informując o tym, jak dłużnik reguluje zobowiązania. Sprawozdania te wpływają przez cały okres trwania planu układowego. Jeśli szukasz odpowiedniego doradcy, polecamy skorzystać z usług, które proponuje KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna, będąca obecnie liderem w Polsce.

Jakie korzyści dla firmy daje postępowanie restrukturyzacyjne?

Dla zadłużonej firmy postępowanie restrukturyzacyjne to nierzadko idealne rozwiązanie. Celem jest przede wszystkim oddłużenie przedsiębiorstwa. Do zalet postępowania restrukturyzacyjnego zalicza się redukcję zobowiązań, zmniejszenie obciążeń miesięcznych, karencję i – co najważniejsze – ochronę przeciwegzekucyjną. Jeśli masz problemy finansowe, warto skorzystać z tego rodzaju opcji. Sam audyt nic nie kosztuje, a być może, okaże się, że cała sprawa zakończy się dla Twojej firmy pomyślnie!

Więcej informacji na temat postępowania restrukturyzacyjnego znajdziesz na stronie KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna. W przypadku dodatkowych pytań skontaktuj się z doradcami KPR. Uzyskasz również informacje o uproszczonym postępowaniu, jak przygotować spis wierzytelności oraz sposoby na naprawienie szkody. W zależności od tego, co znajduje się w majątku dłużnika, mogą zostać zaproponowane inne rozwiązania. Czasami będzie to zakaz wypowiadania, a w innym przypadku konieczność przygotowania spisu wierzytelności objętych ograniczeniami. Z takich porad warto skorzystać również przed przyjęciem układu lub wtedy, gdy grozi stan zagrożenia niewypłacalnością. Jak widać ogłoszenie upadłości może mieć różne formy. Coraz większa ilość postępowań restrukturyzacyjnych sprawia, że w mocy prawa można rozwiązać wiele problemów.