Poziom korupcji i nadużyć w sektorze publicznym w Polsce bez zmian

PWC

W najnowszej edycji rankingu Indeks Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International, międzynarodową organizację pozarządową działającą na rzecz zwalczania korupcji w życiu publicznym, Polska zajęła 36. miejsce, utrzymując tym samym pozycję sprzed roku.

Począwszy od 1995 roku międzynarodowa organizacja pozarządowa Transparency International corocznie publikuje Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perception Index). Ranking opracowywany jest w oparciu o specjalistyczne ekspertyzy oraz ankiety przeprowadzone wśród ekspertów zajmujących się tą tematyką i pokazuje poziom postrzegania korupcji w sektorze publicznym w poszczególnych krajach.

Najnowszy raport opublikowany 29 stycznia br. obejmuje dane pochodzące ze 180 krajów, w tym również z Polski, nadając im punktację w skali od 0 pkt (wysoki poziom korupcji) do 100 pkt (brak korupcji). Ponad 2/3 krajów objętych badaniem uzyskało poniżej 50 pkt, natomiast średnia ocena wyniosła 43 pkt. Autorzy rankingu zwracają uwagę, że od roku 2012 zaledwie 12 państw znacznie poprawiło swoje wyniki, w tym Estonia i Wybrzeże Kości Słoniowej, natomiast aż 16 terytoriów odnotowało znaczny spadek punktacji, m.in. Chile, Malta oraz Australia.

W tegorocznym zestawieniu Polska uplasowała się na 36. miejscu z wynikiem 60 pkt, co jest tożsame z wynikiem uzyskanym w zeszłorocznej edycji rankingu. Te same miejsca utrzymały również inne kraje znajdujące się w naszym regionie tj.: Litwa (38.), Łotwa (41.), Słowacja (57.) i Białoruś (70.). Awans w rankingu natomiast zanotowały Czechy (z 42. na 38.), Węgry (z 66. na 64.) i Ukraina (z 130. na 120.). Liderem regionu pozostała niezmiennie Estonia zajmująca wysokie 18. miejsce z wynikiem 73 pkt. Pomimo braku polepszenia pozycji w rankingu Polska została uplasowana wyżej niż niektóre kraje Europy Zachodniej: Hiszpania (41.), Włochy (53.) czy Grecja (67.).

Podobnie jak w poprzednich edycjach rankingu wysokie miejsca zajmują kraje nordyckie: Dania (1. miejsce – 88 pkt), Finlandia (3. miejsce – 85 pkt), Szwecja (3. miejsce – 85 pkt) oraz Norwegia (7. miejsce – 84 pkt). Wysoko plasują się również kraje takie jak Nowa Zelandia (2. miejsce – 87 pkt), Singapur (3. miejsce – 85 pkt) i Szwajcaria (3. miejsce – 85 pkt). Najsłabiej natomiast wypadły Somalia, Sudan Południowy i Syria, które zdobyły odpowiednio 10, 13 i 13 punktów.

Po raz pierwszy Polska pojawiła się w rankingu Transparency International w roku 2005 roku, plasując się wówczas na 70. miejscu. Obecny wynik pokazuje, że wykonaliśmy mnóstwo pracy, aby poprawić zarówno kondycję ekonomiczną, jak i uzdrowić mechanizmy zachodzące w naszym otoczeniu społeczno-gospodarczym. Choć jesteśmy przedstawiani jako jedni z liderów w regionie, wciąż jest jeszcze przed nami wiele pracy aby dorównać standardom antykorupcyjnym istniejącym w krajach z czołówki zestawienia. Utrzymanie tej samej lokaty co w roku poprzednim pokazuje, że korupcja jest nadal zjawiskiem dostrzeganym i odczuwalnym przez Polaków, a to z kolei powinno wzbudzić naszą czujność. – Angelika Ciastek-Zyska, wicedyrektor w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć, ekspert PwC ds. compliance i antykorupcji Eksperci PwC podkreślają, że choć indeks stworzony przez Transparency International dotyczy postrzegania korupcji w sektorze publicznym, świat biznesu też nie jest wolny od tego problemu.

Pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich kilku lat polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po rozwiązania prewencyjne w walce z oszustwami gospodarczymi, a także wzrosła ich świadomość w tym zakresie, nadal daleko nam do krajów, w których korupcja nie jest tolerowana przy prowadzeniu biznesu. Rozwiązania, które były wykorzystywane dotychczas, muszą być poddawane bieżącej aktualizacji i ciągłemu wzmacnianiu, by jak najlepiej chronić nas przed różnego rodzaju nadużyciami gospodarczymi – nie tylko w obszarze korupcji, ale i innych oszustw, w tym też podatkowych. – Szymon Bartczak, ekspert PwC w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć