Pracownicy z Azji zastąpią Ukraińców

W Polsce brakuje rąk do pracy, sytuacja demograficzna jest dramatyczna. Czy import pracowników z Dalekiego Wschodu rozwiąże problem? Rząd prowadzi rozmowy z władzami Filipin odnośnie ustalenia zasad współpracy w sprowadzaniu pracowników z tego kraju do Polski. Brakuje pracowników z Ukrainy, którzy wybierają pracę w innych krajach Europy Zachodniej.

– Z naszych badań wynika, że 37 proc. pracowników z Ukrainy rozważa pracę w innym kraju niż Polska. Najczęściej wskazywane są Niemcy, Wielka Brytania, Holandia czy Norwegia. Tylko 7 proc. planuje taki wyjazd w ciągu najbliższego roku, a 56 proc. osób nie jest w stanie określić kiedy chciałoby podjąć tego typu działania – mówi newsrm.tv Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny OTTO Work Force.

Ankietowani wskazali wyższe zarobki (62%) jako decydujący powód ich wyjazdu. Destynacje, które biorą pod uwagę to głównie Niemcy (40%), Wielka Brytania (15%), Holandia (14%), Norwegia (13%), Włochy (9%) i Francja (8%).

– Jest to problem dla naszej gospodarki, dla wielu firm, których działania są oparte na pracy pracowników ze wschodu. Nie przewiduję jakichś masowych wyjazdów, to zawsze jest bardziej proces niż masowy wyjazd. Ogólnie brakuje nam bardzo dużo osób na rynku, brakuje nam siły roboczej. Musimy myśleć w perspektywie – co dalej – komentuje Dudek.

Z jednej strony Polska wprowadziła ruch bezwizowy dla Ukraińców, z drugiej coraz większa liczba państw wprowadza ułatwienia w legalnym podejmowaniu przez nich pracy np. Czechy. Dlatego też Polska zmuszona jest do coraz większego konkurowania z innymi państwami w pozyskiwaniu i zatrzymaniu pracowników. Jest to główny powód, dla którego przedsiębiorstwa rekrutujące pracowników rozszerzają poszukiwania o coraz dalej położone rynki jak: Indie, Nepal, Wietnam, czy na Filipiny.

Strategia ściągania pracowników z Azji jest jedyną opcją, która podtrzyma naszą gospodarkę, kiedy zabraknie nam siły roboczej z Europy. Dodatkowo, według pracodawców, pracownicy z dalekiego Wschodu łatwo aklimatyzują się w Polsce. Statystyki mówią, że obecnie w Polsce jest około 30 tysięcy pracowników z Azji.