Przegląd wydarzeń następnego tygodnia 26.04 – 30.04.2021

giełda

Na rynkach mamy pierwsze oznaki wyhamowania optymizmu, a dyskusja przeniosła się na ocenę, jak dużo dobrych danych i poprawy perspektyw jest już w cenach. Wciąż jest przestrzeń do poprawy wyceny ryzykownych aktywów (akcji, surowców, walut), ale w kolejnych dniach może zacząć dominować podejście selektywne. Globalnie uwaga skupi się na komunikacie Fed. Dla złotego ważne będzie orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych.

Wydarzenia tygodnia: FOMC, Ifo, PKB z USA/Eurolandu/Kanady, CPI z Eurolandu/Polski/Australii, orzeczenie TSUE ws. kredytów CHF, Riksbank, BoJ

USA

W USA głównym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie FOMC (wt-śr). Podczas ostatniego przemówienia w połowie kwietnia prezes Powell przypomniał, że Fed nie spieszy się z normalizacją polityki monetarnej i wpierw czeka na pełną odbudowę zatrudnienia i dowody utrwalenia się inflacji powyżej 2 proc. Oczekujemy podobnego tonowania jastrzębich oczekiwań w komunikacie. Nie spodziewamy się sygnałów dotyczących redukcji tempa skupu aktywów. Jeśli cierpliwość FOMC pchnie niżej rentowności obligacji, tym śladem podąży USD. Poza tym dowody odbicia aktywności powinny być widoczne w zamówieniach na dobra trwałe (pon) oraz indeksie nastrojów konsumentów (wt). Liczba nowych wniosków o zasiłek (czw) powinna maleć. Dwie rundy czeków stymulacyjnych powinny przełożyć się na solidny wzrost PKB w I kw. (czw).

Strefa euro

Przyszły tydzień przynosi sporo ważnych raportów ze strefy euro. Niemiecki indeks Ifo (pon) prawdopodobnie potwierdzi to, co już wiemy z innych badań (PMI, Sentix) – ostatnia runda restrykcji miała mniejszy wpływ na gospodarkę. Wzrost cen energii będzie windował inflację HICP w Eurolandzie (pt), ale inflacja bazowa powinna pozostawać poniżej 1 proc., czyli dużo poniżej celu EBC („blisko, ale poniżej 2 proc.”). Wstępne szacunki PKB za I kw. (pt) pokażą spadek w związku z lockdownami, nawet jeśli wpływ restrykcji był mniejszy niż przy poprzednich zakazach. Pozytywne zaskoczenia w danych mogą skutkować rewizją oceny fundamentów EUR.

Wielka Brytania

Pusty kalendarz z Wielkiej Brytanii oznacza, że funt pozostanie zdany na czynniki ogólnorynkowe. Oczekujemy, że funt powinien korzystać na generalnym optymizmie makro i lepszych perspektywach globalnego ożywienia. Podtrzymywany apetyt na ryzykowne aktywa powinien generować napływ kapitału w niedowartościowane aktywa brytyjskie (z powodu zeszłorocznej niepewności o brexit), co implikuje dodatkowy popyt na GBP.
Nic nie powinno się zdarzyć na posiedzeniu szwedzkiego Riksbanku (wt). Bank powinien utrzymać stopę procentową na 0 proc. i cel QE na 400 mld SEK. W obliczu trzeciej fali zachorowań, która w Szwecji przebiega gorzej od oczekiwań, Bank podtrzyma gołębie nastawienie. Z drugiej strony przed sygnalizowaniem dalszych obniżek bank powstrzymują rosnące ceny nieruchomości. SEK powinien być stabilny po decyzji.

Polska

Zanosi się na ekscytujący tydzień dla złotego, ale nie z powodu zaplanowanych odczytów stopy bezrobocia (pon) i inflacji CPI (pt). W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie w sprawie kredytów frankowych. W skrócie, w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej lub nakazania konwersji kredytu na złotowy banki będą decydować się na zamknięcie transakcji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym, do czego potrzebne będzie pozyskanie franków z rynku. O ile NBP nie włączy się w ten proces, udostępniając rezerwy walutowe, perspektywa dodatkowej podaży złotego będzie pożywką dla działań spekulacyjnych. W zależności od wydźwięku orzeczenia nie można wykluczyć, że EUR/PLN przejściowo sięgnie 4,70 lub szybko zejdzie pod 4,50.

Japonia

Posiedzenie Banku Japonii (pon-wt) najprawdopodobniej nie przyniesienie zmian w polityce monetarnej, gdyż dopiero co w marcu dokonał modyfikacji w oparciu o dokonaną rewizję strategii. W komunikacie BoJ prawdopodobnie podkreśli niepewność perspektyw gospodarczych wywołaną ponownym rozprzestrzenianiem się zakażeń COVID-19. USD/JPY jest w fazie korekty w ślad za cofnięciem rentowności na rynku obligacji USA i dalsza presja osłabienia dolara może ciągnąć kurs niżej.

Australia

W Australii w centrum uwagi będzie odczyt CPI (śr). Wyższe tempo wzrostu cen będzie podsycać oczekiwania na zmianę retoryki RBA, co rynek walutowy zacznie dyskontować z wyprzedzeniem.

Kanada

W Kanadzie pod obserwacją będą sprzedaż detaliczna (śr) i PKB (pt). Silniejsza reakcja powinna być przy lepszych odczytach, gdyż silniejsza postawa gospodarki (pomimo lockdownu w lutym) będzie wspierać ostatnią decyzję BoC odnośnie redukcji tempa skupu aktywów.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.