Przygotuj się na przyszłe dane makroekonomiczne w kolejnym tyg.

przygotuj-sie-na-przyszle-dane-makroekonomiczne-w-kolejnym-tyg.png

Przyszły tydzień w kalendarzu makroekonomicznym zapowiada się niezwykle ciekawie. Kalendarz zostanie otworzony przez poniedziałkową publikację japońskiego bilansu handlowego, będą to jedyne ważniejsze dane makroekonomiczne w pierwszy dzień sesji.

We wtorek poznamy brytyjską inflację, która coraz bardziej dokucza konsumentom. Pamiętajmy, że wzrost cen produktów jest nieproporcjonalny, a średnią na poziomie 2.9 procenta można odczuć. Jednak co zrobi bank Anglii w takiej sytuacji? Władze monetarne mają ograniczone pole do popisu, ponieważ Brexit doprowadził do spadku cen nieruchomości, co może przełożyć się na przyszłą paniczną ucieczkę od tego typu aktywów.

Środa – najważniejszy dzień tygodnia. Poznamy koszyk danych z głównych gospodarek świata, ale najważniejsza będzie publikacja stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz konferencja prasowa FED. Oprócz tego poznamy koszt pieniądza w Nowej Zelandii, który ma pozostać na niezmienionym poziomie, siłę brytyjskiego rynku pracy oraz z samego rana odbędzie się spotkanie członków ECB.

Po emocjonującej środzie czeka nas spokojniejszy czwartek. Poznamy dane z australijskiego rynku pracy oraz stopy procentowe w Wielkiej Brytanii, które według konsensusu rynkowego mają pozostać na niezmienionym poziomie.

W ostatni dzień sesja zostanie opublikowane japońska oraz kanadyjska inflacja. Oprócz tego poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – stopy procentowe

Według rozkładu prawdopodobieństwa wysokości stóp procentowych koszt pieniądza na najbliższym spotkaniu FOMC odbywającego się 21 marca zostanie podwyższony z 88 procentowym prawdopodobieństwem (kolor różowy).

cme group stopy procenstowe

Źródło: Cme Group

Z kolei na majowym spotkaniu prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki o 25 punktów bazowych wynosi jedynie 3.7 procenta. Do końca 2018 roku rynek widzi miejsce na trzy podwyżki stóp procentowych. Tak jak wcześniej wspomniałem razem z oświadczenie kosztu pieniądza poznamy prognozy FOMC, które są o wiele ważniejsze niż sama podwyżka stóp procentowych. Jeżeli FED zapowie więcej podwyżek stóp procentowych, to możemy doświadczyć podwyższonej zmienności na rynku kapitałowym. Większa ilość podwyżek stóp procentowych negatywnie odbije się na rynku akcji, dlatego jest na co czekać.

Instrument do obserwacji – AUDJPY

W przyszłym tygodniu warto obserwować parę walutową AUDJPY, która znalazła się w bardzo ciekawym miejscu. Po ostatniej wyprzedaży notowania dotarły do strefy wsparcia w okolicy poziomu 82.00. Po drodze zdołały pokonać wsparcie 84.35, które teraz stało się oporem.

Natomiast na dzień dzisiejszy notowania znalazły się w korekcie, która prawdopodobnie zostanie zakończona na wcześniej pokonanym wsparciu 84.35. Świadczy o tym wygląd tygodniowej świecy. Jeżeli sprzedającym uda się obronić strefę oporu oraz pokonać kolejne wsparcie w okolicy poziomu 82.00, to strona sprzedająca otworzy drogę do poziomu 79.00.

Notowania AUDJPY, interwał tygodniowy

Notowania AUDJPY, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets