Przygotuj się na przyszły tydzień 16.06.2017

1497608191_shutterstock_80143351-8.png

Pierwsza, ważniejsza publikacja danych makroekonomicznych przybędzie do nas z Japonii, w nocy z niedzieli na poniedziałek Japonia opublikuje swój bilans handlowy. Następnie we wtorek rano o 3:30 zostanie opublikowany protokół z posiedzenie RBA dot. polityki monetarnej. Środa powinna być najciekawsza z całego tygodnia, bowiem o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie członków ECB, o 16:00 publikacja amerykańskiej sprzedaży istniejących nieruchomości. Z kolei na koniec dnia, o godzinie 23:00 – poznamy koszt pieniądza w Nowej Zelandii. W czwartek zostanie opublikowany europejski optymizm konsumentów. W ostatni dzień sesji, poznamy kanadyjską inflację R/R oraz amerykańską sprzedaż nowych domów.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Z rynkowego punktu widzenia, najbardziej wypatrywaną informacją jest kanadyjska inflacja oraz amerykańska sprzedaż nowych oraz istniejących nieruchomości.

Stany Zjednoczone – sprzedaż domów

W nadchodzącej przyszłości publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości będą w coraz większym stopniu wpływać na rynek. Podwyżka stóp procentowych odbija się na rynku kredytowym. Osoby, które wcześniej zaciągnęły kredyty mogą borykać się ze zwiększonymi ratami, a to przełoży się na dalsze spowolnienie gospodarcze. Czym większa część dochodu przeznaczana jest na spłatę raty kredytowej, tym mniejsza konsumpcja. Spowolnienie na rynku kredytowym już widać, co w przeszłości skutkowało recesją gospodarczą.

TOTAL CI


Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie zobrazowano kwotę kredytów, od 1975 roku mamy wyraźny trend wzrostowy. W okresach redukcji zadłużenia pojawiała się recesja, która była spowodowana wyższymi stopami procentowymi. Czy tym razem będzie tak samo? Dalsze spowolnienie na rynku nieruchomości może być zapowiedzią amerykańskiej recesji.

Kanada – inflacja R/R

Bank Kanady rzucił więcej światła na przyszłość stóp procentowych. W poniedziałek, jedna z członkini BoC zasugerowała, że przy mocnym odbiciu gospodarki niskie stopy procentowe mogą być nieuzasadnione. Ponadto, prezes Banku Kanady, Pozol potwierdził, że gospodarka przyzwyczaiła się już do niskich cen ropy naftowej i stopy procentowe „zrobiły” swoją robotę, czyli zasugerował, że przyszły koszt pieniądza będzie większy.

Dzięki takim wypowiedziom prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej wzrosło z 29.6 proc do 61.5 proc pod koniec tego roku.


Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Kanadzie

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Kanadzie


Źródło: Bloomberg

Gdyby przyszłe odczyty inflacji CPI R/R układały się zgodnie z oczekiwaniem Banku Kanady, to moglibyśmy zobaczyć szybszą podwyżkę stóp procentowych, co umocniłoby dolara kanadyjskiego.

Instrumenty do obserwacji

Środa przyniosła to, czego spodziewaliśmy się już w poniedziałek. Euro zostało wyprzedane, czy spadki się pogłębią? Prawdopodobnie tak.


Kurs EUR/USD na tle spreadu 10 letnich obligacji niemieckich i amerykańskich

Kurs EUR/USD na tle spreadu 10 letnich obligacji niemieckich i amerykańskich


Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie linią białą zobrazowano spread pomiędzy rentownością 10-letnich obligacji amerykańskich i niemieckich. Z kolei na żółto – parę walutową EUR/USD. W ostatnim czasie doszło do bardzo dużej dywergencji tych dwóch wartości. Kurs EUR/USD powinien dostosować się do spreadu obligacji.


Notowania EUR/USD, interwał dzienny

Notowania EUR/USD, interwał dzienny


Źródło: Admiral Markets

Na interwale dziennym, przed realizacją scenariusza spadkowego w okolicę 1.10 niedźwiedzie muszą pokonać poważne wsparcie 1.111-1.115.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych