Przyszłość bitcoina

bitcoin

Czy Bitcoin może stać się międzynarodową waluta przyszłości? Czy zastąpi stare systemy płatności, lub zostanie kolejnym alternatywnym narzędziem finansowym? Przyjrzyjmy się tej niezwykłej kryptowalucie, jaką jest BTC.

Wartość Bitcoina

bitcoin dolar

Latem 2021 Bitcoin zaliczył pamiętny spadek, który odbił się na portfelach wielu inwestorów. W przeciągu czterech miesięcy wartość 1 BTC spadła do ok. 30 000 USD. Pojawiło się wtedy wiele krytycznych głosów odnośnie nieprzewidywalności kryptowalut.

Jak w przyszłości będzie zachowywał się Bitcoin? Możemy spekulować. Bitcoin równie dobrze może ciągle zyskiwać, tak jak zyskał w trakcie pandemii, lub równie spektakularnie stracić na wartości. Póki co, waluta ta systematycznie rośnie. W momencie powstawania tego artykułu cena 1 BTC wynosiła ok. 47480 USD. Bitcoin do złotówki jest wart 192600 PLN.

Czy Bitcoin można uznawać za pieniądz?

Jeśli przyjmiemy, że pieniądzem jest narzędzie, którego społeczeństwo używana jako środek płatniczy, to Bitcoin zdecydowanie nim jest. Choć liczba użytkowników, którzy używają BTC jako waluty płatniczej jest ograniczona, to bez wątpienia tworzą oni pewnego rodzaju społeczność. Jedyną różnicą jest fakt, że BTC nie posiada „tradycyjnej” formy pieniądza oraz nie ma gospodarki/państwa, które by go wspierało.

Być może formą takiego wsparcia będzie akceptacja BTC jako środka płatniczego przez wielkie firmy, np. Tesla (za 1 Bitcoina można kupić dziś Teslę Model 3, która w najtańszej wersji kosztuje ponad 200 tys. zł). W końcu już dziś w wielu miejscach można zapłacić Bitcoinem za produkt czy usługę, i wcale nie chodzi tu o darknet!

Niestety, większość firm akceptujących płatność w tej walucie nie traktuje jej do końca poważnie, a raczej jako zabieg marketingowy i część budowania strategii wizerunku. Wszak wspomniane transakcje BTC stanowią zaledwie promil wszystkich sprzedaży, jak wspomina holenderska gazeta NRC. To stanowi największą przeszkodę w rozwoju wszystkich kryptowalut – teoretycznie nabierają wartości dopiero w momencie przewalutowania na „realne” pieniądze, poparte faktycznymi krajowymi gospodarkami.

Bitcoin jako inwestycja

Dostępność Bitcoina jest ograniczona i z góry określona. Dlatego inwestycje w BTC nie mają cech klasycznych inwestycji w waluty. Zwrot z inwestycji Bitcoin jest związany tylko z ceną samego Bitcoina – jest to więc zamknięty system, w którym aby zarobić z zainwestowanych środków trzeba czekać, aż inny inwestor zdecyduje się zainwestować typową walutę w BTC.

Bez napływu nowych pieniędzy inwestorzy w Bitcoin nie mogą czerpać zysków w zwykłej walucie i właśnie dlatego BTC ma tylu przeciwników. Są to bowiem cechy kryptowaluty, które narażają ją (i inwestorów) na manipulację ceną – zresztą byliśmy świadkami skoku wartości 1 BTC właśnie przy okazji wspominanego już oświadczenia Muska. Z podobnymi (choć nie identycznymi) problemami zmowy cenowej mierzą się mali inwestorzy takich dóbr, jak niektóre kruszce, diamenty czy złoża używane w produkcji elektroniki.

Ten sztuczny niedobór BTC jest zarówno wadą, jak i zaletą – ale tylko w przypadku, w którym liczba jego fanów rośnie. Warto przy tym zauważyć, jak drogie jest wydobycie jednego BTC, czyli popularne „wykopanie”. Energia, jaka jest potrzebna do tego procesu, jest ogromna. Wyliczono, że jedna transakcja w sieci Bitcoin zużywa 750 kilowatów energii. Owe 750 kW równa się 450 000 transakcjom Visa lub 75 dniom zużycia energii elektrycznej przez przeciętną europejską rodzinę.

Jak to się stało, że wirtualna waluta ma wartość jak zwykłe pieniądze?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają interesować się rynkiem kryptowalut. Praktycznym zastosowaniem pieniądza jest… jego rola jako pieniądza. Pieniądzem może być zatem wszystko, czemu nadamy wartość. W historii ludzkości rolę pieniądza spełniało mnóstwo przedmiotów, nie tylko metalowe monety i papierowe banknoty. Dlatego jeśli kryptowalucie została nadana wartość nie jest już tak istotne, czy przybiera formę wirtualną czy fizyczną.

Oczywiście BTC nie posiada takiej przewagi, jaką ma zwykły pieniądz – nie jest regulowany żadną ustawą, a żaden kraj nie dba o utrzymywanie pewnej nieprzekraczalnej minimalnej wartości w trosce o dobro całej gospodarki. Bitcoin pozbawiony jest takiej pomocy w formie państwowych instrumentów, dlatego teoretycznie jest narażony na większe tąpnięcia wartości.

Czy jednak na pewno? Są przecież przykłady w historii współczesnej, kiedy to pieniądz stracił wspomniane wsparcie rządu i społeczeństwa, jak w przypadku hiperinflacji w Zimbabwe w 2008 r.

BTC a inflacja

Bitcoin, tak jak i inne waluty, podlega inflacji. Co prawda nie jest to tak wyraźnie widoczne, jak w przypadku typowych walut (euro, dolar czy polski zloty), ale w pewnym stopniu istnieje. Jak można określić stopień inflacji w świecie BTC? Należy oczywiście stworzyć indeks cenowy dla Bitcoina – oparty na dokładnie określonych towarach, cenach i rozwoju tychże cen – który zmierzy jego progresję w czasie. Czy zatem możemy sprawdzić we własnym zakresie poziom inflacji BTC.

Niestety nie. Główną filozofią kryptowaluty, jaką jest BTC, jest anonimowość. Aby dokonać obliczeń, o jakich wspomniano powyżej, potrzeba pewnej transparentności. BTC nie jest walutą przejrzystą, ponieważ zarówno jej twórcy jak i użytkownicy cenią sobie prywatność. Nie oznacza to jednak, że inflacja nie dotyka BTC w żadnym stopniu.

Wspomniana anonimowość BTC jest też jej ogromną zaletą. Mimo że nie możemy sprawdzić, kto stoi za każdą transakcją, to każda pojedyncza transakcja jest widoczna na blockchainie. Estymuje się, że liczba transakcji będących elementem przestępstwa wynosi zaledwie 1% wszystkich transakcji w BTC, wbrew powszechnie stosowanym argumentom przeciwko BTC.

Podsumowanie

Czy warto inwestować w BTC? Równie warto inwestować w Bitcoin, jak w każdą inną kryptowalutę. Jej wartość może równie dobrze spaść niemal do zera, jak i urosnąć do ceny 2 milionów USD za 1 BTC. Ciężko jest estymować z punktu widzenia ekonomicznego, w którą stronę może rozwijać się wartość tej waluty. Najważniejsze jest, czy przywiązanie entuzjastów Bitcoina do tej waluty będzie trwało – ponieważ BTC będzie miało wartość dopóty, dopóki społeczeństwo będzie o niej decydować.