PZWLP z nowymi Członkami Zarządu oraz firmą członkowską

Rogier Klop – Czlonek Zarzadu PZWLP
Rogier Klop - Czlonek Zarzadu PZWLP

W kwietniu zaszły zmiany w strukturach Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), jedynej w Polsce organizacji branżowej, skupiającej firmy wynajmu długoterminowego aut oraz wypożyczalnie samochodów (Rent a Car). Do Zarządu PZWLP dołączyli Rogier Klop, na co dzień pełniący obowiązki Dyrektora Zarządzającego firmy LeasePlan Polska oraz Maciej Tórz, Prezes wypożyczalni aut Rentis. Ponadto, w gronie członków organizacji pojawiła się nowa firma, polska wypożyczalnia samochodów Emotis.

Nowi Członkowie Zarządu PZWLP zostali wybrani w wyborach uzupełniających, podczas Walnego Zebrania organizacji w kwietniu. Zastąpili ustępujących z tej funkcji Sławomira Wontruckiego, wieloletniego szefa polskiego oddziału LeasePlan i jednego z założycieli PZWLP oraz Daniela Trzaskowskiego, wchodzącego w skład Zarządu organizacji od blisko 5 lat i będącego jedną z osób, która odegrała kluczową rolę w stworzeniu oraz uruchomieniu przez PZWLP (we współpracy z SKFS) studiów flotowych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Kadencja nowo wybranych Członków Zarządu zakończy się w marcu przyszłego roku, wraz z kadencją pozostałych przedstawicieli władz organizacji.

Po zmianach, w skład Zarządu PZWLP wchodzą obecnie: Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Arval Polska; Leszek Pomorski, Członek Zarządu, Prezes Alphabet Polska; Paweł Piórkowski, Członek Zarządu, Prezes Hertz w Polsce (Motorent Sp. z o.o.); Rogier Klop, Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający LeasePlan Polska i Maciej Tórz, Członek Zarządu, Prezes Rentis.

Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes Arval Polska
Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes Arval Polska

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to obecnie organizacja, która odgrywa już bardzo istotną rolę nie tylko dla branży flotowej w kraju, ale i dla całego rynku motoryzacyjnego w Polsce – mówi Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu PZWLP, Dyrektor Generalny Arval Polska. – Firmy skupione w naszej organizacji były bowiem w 2018 r. nabywcami aż ponad 1/3 wszystkich nowych samochodów sprzedanych w polskich salonach. Jesteśmy przekonani, że nowi Członkowie Zarządu oraz nowa firma członkowska wniosą w działania oraz życie naszego Związku wiele ciekawych i cennych pomysłów, co pozwoli nam jeszcze skuteczniej reprezentować branże wynajmu długoterminowego aut i Rent a Car w Polsce. Jednocześnie, pragniemy bardzo mocno podkreślić i podziękować za olbrzymi wkład w funkcjonowanie oraz rozwój organizacji ustępującym Członkom Zarządu.  

Nowi Członkowie Zarządu PZWLP – kim są?

Rogier Klop – Czlonek Zarzadu PZWLP
Rogier Klop – Czlonek Zarzadu PZWLP

Rogier Klop, nowy Członek Zarządu PZWLP, na co dzień jest Dyrektorem Zarządzającym LeasePlan Polska. Z firmą LeasePlan jest związany od blisko dwudziestu lat, zajmując kluczowe stanowiska w jej strukturach. Odpowiadał m.in. za założenie oddziałów LeasePlan w Rumunii i Meksyku oraz wspierał projekty Grupy LeasePlan w kilku innych obszarach. Przez ostatnie lata pracował w Rosji, pierwszy rok na stanowisku Dyrektora Finansowego, a następnie Dyrektora Zarządzającego.

Maciej Torz – Czlonek Zarzadu PZWLP
Maciej Torz – Czlonek Zarzadu PZWLP

Maciej Tórz, drugi z nowo wybranych Członków Zarządu PZWLP, jest Prezesem Zarządu
i akcjonariuszem wypożyczalni aut Rentis SA. Posiada 25-letnie doświadczenie w bankowości i finansach (m.in. w AIG American International Group, Inc.) oraz w branży automotive. Karierę w Rentis rozpoczął w lipcu 2014 r. jako Dyrektor Zarządzający, następnie pełnił funkcję Członka Zarządu, a od grudnia 2017 r. jest Prezesem Zarządu i akcjonariuszem firmy. Maciej Tórz jest również prelegentem / wykładowcą uczelni wyższych, m.in. Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Ukończył studia na Politechnice Poznańskiej na kierunkach mechanika oraz pedagogika, jak również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu na kierunku bankowość.

Emotis dołącza do PZWLP i wzmacnia funkcjonującą w organizacji Grupę Firm Rent a Car

Od kwietnia do grona członków PZWLP dołączyła firma Emotis, zwiększając tym samym łączną liczbę firm skupionych w organizacji do 21. W PZWLP włączy się w prace funkcjonującej
w strukturach Związku od 4 lat, autonomicznej Grupy Firm Rent a Car, w której skład wchodzi wraz nowym członkiem już 8 firm – polskich i międzynarodowych, sieciowych wypożyczalni samochodów.

Emotis to młoda, utworzona w 2017 r., dynamicznie rozwijająca się ogólnopolska wypożyczalnia samochodów. Firma stale rozbudowuje swoją działalność, aktualnie posiada kilkanaście oddziałów na terenie całego kraju i swoje usługi kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Emotis jest polską firmą, należącą do stabilnej finansowo Grupy Budmat (branża budowlana oraz motoryzacyjna).

Rosnąca rola PZWLP na polskim rynku flotowym i motoryzacyjnym

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to jedyna w Polsce organizacja branżowa firm wynajmu długoterminowego aut (CFM) oraz wypożyczalni samochodów (Rent a Car). Do PZWLP należy obecnie 21 firm. W 2018 r. członkowie organizacji nabyli na potrzeby oferowanych usług blisko 130 tys. nowych aut osobowych. Dzięki temu firmy należące do PZWLP wygenerowały w ubiegłym roku ponad 1/3 sprzedaży wszystkich samochodów osobowych do firm w kraju, mając tym samym bardzo istotny wpływ na kondycję całego rynku motoryzacyjnego w Polsce.

W PZWLP funkcjonuje odrębna struktura organizacyjna – Grupa Firm Rent a Car, która skupia 8 dużych sieciowych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, wypożyczalni samochodów.

Organizacja ma znaczący i wciąż rosnący wpływ na rozwój oraz obecny i przyszły kształt rynku flotowego w Polsce. W październiku 2017 r. we współpracy PZWLP i SKFS (Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych) na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej uruchomione zostały pierwsze w kraju, rozbudowane programowo, podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Program studiów był współtworzony przez organizację, a znaczną część wykładowców stanowią eksperci z firm należących do Związku. PZWLP angażuje się w działania podnoszące bezpieczeństwo i promujące ekologię polskich flotach, a także wpływające na jakość usług oferowanych na rynku flotowym. Od 11 lat Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów przyznaje swoje prestiżowe w branży Nagrody PZWLP. Organizacja jest członkiem Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.