Rajd AUD pomimo powściągliwości RBA, para USD/JPY sięga poziomu 125,00

0
John J Hardy, Saxo Bank
John J Hardy, Saxo Bank

W nocy AUD umocnił się po tym, jak komunikat Reserve Bank of Australia okazał się mniej umiarkowany, niż przewidywał rynek.

Gwałtowny rajd AUD był zaskakujący, podobnie jak obniżenie australijskich stóp procentowych o kilka punktów bazowych na początku krzywej (zmniejszające prawdopodobieństwo przyszłych cięć stóp), ponieważ komunikat nie dawał szczególnych podstaw do działania; wydaje się, że rynek w krótkim terminie otworzył nadmierną liczbę pozycji.

Nowy komunikat wycofuje majowe odwołanie do „mocniejszego wzrostu zatrudnienia”, co osobiście uważam za złagodzenie stanowiska. Jednak prognoza zawierająca stwierdzenie, że „ w ujęciu ogólnym gospodarka przez jakiś czas będzie jeszcze funkcjonować przy wolnych mocach produkcyjnych” oraz bardzo neutralna prognoza dotycząca kolejnego ruchu politycznego (może to właśnie brak wyraźnego poparcia dla luzowania ilościowego martwi australijskie niedźwiedzie?) nie jest w żadnym wypadku czynnikiem powodującym rajd AUD.

NOK jest ponownie bardzo słaba: piątkowy mocny odczyt sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia zrównoważył wczorajszy słaby odczyt PMI w sektorze wytwórczym. Wczorajszy rajd w parze EUR/NOK zdecydowanie spowodował powrót tej pary w wyższe rejony, powyżej dawnej strefy zwrotu w okolicach poziomu 8,55, z możliwością osiągnięcia poziomu 8.93 i być może znacznie wyższych poziomów, jeżeli Norges Bank na posiedzeniu 18 czerwca okaże się wystarczająco nastawiony na spadki (jest to wysoce prawdopodobne).

Dziś wszystko zależy od tego, czy USD jest w stanie odnotować jakiekolwiek znaczące wyniki przed ważnym piątkowym raportem w sprawie zatrudnienia. Wczorajsze dane okazały się mieszane – rozczarowujący był ulubiony wskaźnik Fed, inflacja mierzona PCE, który w kwietniu wykazał gorszy wynik od przewidywanego (w ujęciu rok do roku odczyt bazowy był najgorszy od początku 2011 r.) po lepszym, niż przewidywano odczycie bazowego CPI za kwiecień jeszcze 22 maja.

Wyniki badania sektora wytwórczego ISM nieco zaskoczyły na plus i zmniejszyły obawy dotyczące piątkowego fatalnego odczytu Chicago PMI. Dziś poznamy jedynie zamówienia fabryczne. Jutro czekają nas wyniki badania sektora niewytwórczego ISM, które wraz z piątkowym raportem w sprawie zatrudnienia stanowią główne wydarzenia ryzyka w tym tygodniu.

Wykres: AUD/USD

Para AUD/USD gwałtownie straciła na wartości po tym, jak RBA nie zapowiedziała nadchodzących cięć stóp. Komunikat był jednak stosunkowo powściągliwy, dlatego potencjał wzrostu w granicach przedziału może być dość ograniczony, w szczególności, jeżeli dane ze Stanów Zjednoczonych zaskoczą nas pozytywnie do końca tego tygodnia.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: dolar wycofał się z najwyższych odnotowanych wczoraj poziomów i najprawdopodobniej nie podejmie żadnych dramatycznych ruchów w żadnym kierunku do piątkowego raportu w sprawie zatrudnienia.

EUR: euro jest stosunkowo odporne, a ruchy w parach z euro są dość umiarkowane przed jutrzejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, również w związku z niepewnością w sprawie Grecji. Można zakładać ostateczny spadek przy ryzyku, że szczególnie niekorzystny amerykański raport w sprawie zatrudnienie będzie początkiem „letniego zastoju” w parze EUR/USD, który zanudzi nas na śmierć przy kursie pozostającym w granicach przedziału pomiędzy 1,08 a 1,14.

Czytaj również:  Tym razem będzie inaczej?

JPY: jen jest bardzo słaby; para USD/JPY w nocy zdołała osiągnąć poziom 125,00 – osłabienie JPY jest szczególne, biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek katalizatorów i zastanawiam się, czy potencjał wzrostu nie jest przypadkiem niedoceniony w sytuacji, gdyby dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się wyjątkowo mocne pod koniec tego tygodnia.

GBP: wyniki w parze GBP/USD nie są imponujące, jednak para EUR/GBP musi jutro do końca dnia wrócić w niższe rejony, jeżeli mamy podtrzymać nasze prognozy spadkowe.

CHF: czekam na doniesienia z Grecji i zastanawiam się, czy Szwajcarski Bank Narodowy nie pozwoli parze EUR/CHF pozostać w dolnych rejonach – dowiemy się tego na posiedzeniu 18 czerwca. W dłuższej perspektywie ryzyko dla CHF jest asymetryczne ze wskazaniem na spadek, z możliwością ryzyka wzrostu w przypadku, gdyby sytuacja Grecji w nadchodzących tygodniach zdecydowanie się pogorszyła.

AUD: rynek może przesadnie reagować na umocnienie AUD po posiedzeniu RBA, ponieważ sam komunikat był stosunkowo powściągliwy – w parze AUD/USD jest jednak potencjał wzrostu w granicach przedziału do osiągnięcia kluczowego oporu. Mocne dane ze Stanów Zjednoczonych mogą spowodować szybki powrót presji spadkowej.

CAD: para USD/CAD waha się w rejonach 1,2500 w oczekiwaniu na dalsze dane ze Stanów Zjednoczonych, jak również na piątkowy kanadyjski raport w sprawie zatrudnienia. Przewiduję dalsze umocnienie do poziomu 1,2800 i wyżej, przy krótkoterminowej niepewności.

NZD: waluta nadal słaba; zobaczymy, czy opór w rejonach 0,7175/0,7200 się utrzyma – ostatni rajd USD jest w tym momencie szczególnie mocno odczuwalny. Para AUD/NZD również się umacnia po ponownym osiągnięciu poziomu 200-dniowej średniej ruchomej i może być gotowa na test obszarów powyżej ostatnich maksimów, biorąc pod uwagę zmiany w spreadach stóp procentowych.

SEK: waluta jest słaba; para EUR/SEK może przygotowywać się do testu górnych części przedziału, ponieważ waha się od maksimów do minimów przedziału.

NOK: korona jest wyjątkowo osłabiona; przełamanie do wyższego przedziału w parze EUR/NOK umożliwia test obszaru 8,95/9,00 w nadchodzących tygodniach, w szczególności, jeżeli Norges Bank zrealizuje dostępny potencjał spadkowy na posiedzeniu 18 czerwca.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Japonia: płace w kwietniu wykazały +0,9% r/r w porównaniu z przewidywanym poziomem +0,3%
  • Australia: RBA pozostawił docelową stopę „cash rate” na niezmienionym poziomie 2,00%, zgodnie z przewidywaniami

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne

  • Niemcy: zmiana/stopa bezrobocia w maju (08:55)
  • Wielka Brytania: zatwierdzone kredyty hipoteczne w kwietniu (08:30)
  • Strefa euro: szacunkowy odczyt CPI w maju (09:00)
  • Stany Zjednoczone: zamówienia w fabrykach w kwietniu (14:00)
  • Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services Index) w maju (23:30)
  • Australia: PKB w I kw. (01:30)
  • Japonia: PMI w sektorze usługowym (Markit) (01:35)
  • Chiny: PMI w sektorze usługowym (HSBC) w maju (01:45)

John J Hardy, Saxo Bank

 

saxo bank