Rekonstrukcja rządu. Posiedzenie RPP

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zmiany w rządzie z punktu widzenia rynków nie są przełomowe. Znacznie ważniejsze są jednak zmiany wizerunkowe, gdyż rząd opuściło kilka bardzo silnych osobowości. Dzisiaj poznamy decyzję po pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Zmiany w rządzie

Zgodnie z oczekiwaniami doszło wczoraj do rekonstrukcji rządu. Stanowisko Ministra Finansów zajęła po Mateuszu Morawieckim dr Teresa Czerwińska. Powstało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, objęła je dotychczasowa Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nowo Utworzone Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju objął Jerzy Kwieciński, również były pracownik Ministerstwa Rozwoju. Z rządu odeszli również Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Jacek Szyszko, Konstanty Radziwiłł oraz Anna Streżyńska. W mediach szczególnie głośno jest o pierwszych trzech osobach z tej listy, jednak ich znaczenie dla polityki gospodarczej jest znacznie mniejsze. Jak zareagował złoty? Zmiany najwyraźniej zostały odebrane jako pretekst do kolejnej realizacji zysków, gdyż inwestorzy wycofywali się z polskiej waluty. Być może powodem były plotki o możliwym konflikcie w partii rządzącej i związanymi z tym niepokojami.

Posiedzenie RPP

Dzisiaj odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Analitycy są zgodni co do tego, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych w Polsce. Ciekawszym elementem są spekulacje kiedy mogłoby dojść do podwyżek stóp procentowych. Od tego będzie zależało zachowanie rodzimej waluty. Im szybciej rynki będą spodziewać się wzrostu stóp tym złotówka powinna stawać się mocniejsza. Jest również odwrotna relacja. Im później spodziewane będą wzrosty stóp procentowych w Polsce tym gorzej będzie to wpływać na walutę.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – Polska – komunikat po decyzji RPP,
  • 16:30 – USA – zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Czy 10 tys. zł dla emeryta rozkręci polską gospodarkę?