RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie

Narodowy Bank Polski NBP Siedziba

Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

Od ostatniego grudniowego posiedzenia banku centralnego nastąpiło kilka wydarzeń, które wzmacniają bardziej umiarkowane nastawienie w polityce pieniężnej. Wśród nowych argumentów pojawił się m.in. grudniowy spadek inflacji do poziomu 2,0% r/r (wstępne dane). Chociaż był on oczekiwany i wynikał z „efektu statystycznego”, to jednak uprawdopodabnia scenariusz zakładający stabilizację inflacji w kolejnych miesiącach na tym niższym poziomie. Daje to Radzie silny argument za utrzymaniem dotychczasowej komunikacji. Do tego należy też pamiętać, że wzrost ścieżki inflacji w Polsce pod koniec zeszłego roku był wywołany głównie wzrostem cen surowców, co zasadniczo nie powinno wpływać na politykę pieniężną (istnieje ryzyko, że w 2018 r. ceny ropy naftowej w średnim terminie spadną, tym razem z kolei obniżając ścieżkę inflacji). Póki co rosnąca presja płacowa nie przekłada się na wzrost presji inflacyjnej, na co zresztą wskazują najważniejsze banki centralne świata.

Cały pierwszy 1Q 2018 będzie najprawdopodobniej z inflacją poniżej celu NBP, co powinno wywierać presję na osłabienie złotego wobec euro w kolejnych miesiącach tego okresu.  Pod koniec zeszłego roku rynek mocno „nakręcał się” na możliwą pod koniec 2018 roku podwyżkę stóp NBP pomimo, że prezes Adam Glapiński wyraźnie zaprzeczał takim prognozom. Teraz, po słabszych grudniowych danych inflacyjnych gołębi członkowie RPP mogą mocniej przekonywać do swoich założeń. Tym samym łagodna RPP razem z oczekiwanym dalszym umocnieniem dolara będą deprecjonować złotego względem głównych walut. Na koniec 1Q2018 kurs EURPLN powinien wynosić 4,23.

Konferencja prasowa, na której przedstawione zostanie uzasadnienie decyzji Rady, odbędzie się dziś o godzinie 16:00 (Sala im. Wł. Grabskiego, Centrala NBP, ul. Świętokrzyska 11/21)